Pompeo je znepokojený zo zimbabwianskeho ministra: Za porušovanie ľudských práv bude pykať | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Pompeo je znepokojený zo zimbabwianskeho ministra: Za porušovanie ľudských práv bude pykať

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo
Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP Photo/Sakchai Lalit
26.10.2019 07:15

WASHINGTON - Spojené štáty v piatok vyhlásili, že zamietnu vstup do krajiny zimbabwianskemu ministrovi pre národnú bezpečnosť Owenovi Ncubemu. Dôvodom je jeho údajné podieľanie sa na "hrubom porušovaní ľudských práv" v súvislosti so zásahmi vlády voči demonštrantom a členom opozície. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.


Washington je podľa slov amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea znepokojený násilnosťami voči protestujúcim, opozičným lídrom a predstaviteľom občianskej spoločnosti, ktorých sa dopúšťa vláda Zimbabwe. Z tohto dôvodu Spojené štáty vyhlásili, že Ncubemu zamietnu víza. Šéf diplomacie USA zároveň vládu tejto juhoafrickej krajiny vyzval, aby zastavila násilie a takisto vyšetrila osoby zodpovedné za porušovanie a zneužívanie práv miestnych obyvateľov.

Dva roky po tom, ako prišiel o moc dlhoročný zimbabwiansky líder Robert Mugabe a nahradil ho jeho nástupca Emmerson Mnangagwa, ktorý prisľúbil, že do krajiny opäť priláka investorov a ukončí tradíciu štátnych represií charakteristickú pre Mugabeho vládu, krajina stále čelí obrovskej inflácii a nedostatku základných tovarov. Kolabujúca ekonomika bola dôvodom viacerých protestov, ktoré sa tento rok v Zimbabwe uskutočnili.

Podľa viacerých zdrojov počas nich dochádza k mučeniu a únosom protestujúcich. Ľudskoprávne skupiny tvrdia, že od januára zaznamenali viac než 20 prípadov únosov aktivistov, ktorých sa údajne dopustili agenti štátnych tajných služieb. Tamojšia vláda akékoľvek zapojenie do únosov odmieta.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články