Vo veku 82 rokov zomrel prvý nemecký kozmonaut Sigmund Jähn | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Vo veku 82 rokov zomrel prvý nemecký kozmonaut Sigmund Jähn

Sigmund Jähn
Sigmund Jähn
Zdroj: TASR/DPA
23.09.2019 10:25

BERLÍNN - Prvý nemecký kozmonaut Sigmund Jähn zomrel v sobotu vo veku 82 rokov. O deň neskôr to oznámilo Nemecké stredisko pre letectvo a kozmonautiku (DLR), z ktorého vyhlásenia cituje tlačová agentúra DPA.


"Nemecká kozmonautika prišla o celosvetovo uznávaného kozmonauta, vedca a inžiniera," uviedla riaditeľka DLR Pascale Ehrenfreundová. Jähn bol členom posádky, ktorá v auguste 1978 absolvovala sovietsky pilotovaný vesmírny let Sojuz 31 so štartom z kozmodrómu Bajkonur k vesmírnej stanici Saľut 6.

Jähn reprezentoval bývalú Nemeckú demokratickú republiku (NDR) a so sovietskym kozmonautom Valerijom Bykovským, ktorý zomrel tiež v tomto roku, strávil vo vesmíre sedem dní, 20 hodín a 49 minút. Jähn bol v NDR veľmi populárny a považovaný za hrdinu. Napriek svojej sláve zostal po celý život skromný, za čo si vyslúžil rešpekt mnohých.

Sigmund Jähn
Zdroj: TASR/DPA

"Správa o smrti Sigmunda Jähna nás hlboko zasiahla. Každé naše stretnutie bolo veľmi osobné. Naše priateľstvo totiž nebolo založené iba na kozmonautike a jeho neúnavnej podpore európskych kozmonautov. Som nesmierne vďačný za to, že som ho mohol stretnúť, a nikdy naňho nezabudnem," vyhlásil generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Johann-Dietrich Wörner.

Ulf Merbold z bývalej Nemeckej spolkovej republiky (NSR) sa v roku 1983 stal druhým Nemcom, ktorý letel do vesmíru.

Sigmund Jähn
Zdroj: TASR/DPA

Sigmund Jähn
Zdroj: TASR/DPA


Galéria

Sigmund Jähn Sigmund Jähn Sigmund Jähn Sigmund Jähn

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články