°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Zahraničné vojská vytvárajú v našom regióne neistotu, tvrdí Rúhání

Hasan Rúhání
Hasan Rúhání
Zdroj: TASR/Iranian Presidency Office via AP
22.09.2019 11:55

TEHERÁN - Prítomnosť cudzích vojsk vytvára v Perzskom zálive neistotu, vyhlásil v nedeľu iránsky prezident Hasan Rúhání. Jeho slová zazneli krátko nato, čo Spojené štáty nariadili rozmiestnenie väčšieho počtu svojich jednotiek v tejto oblasti, píše agentúra AFP.


"Zahraničné ozbrojené sily môžu v našom regióne spôsobiť problémy a vyvolať neistotu," povedal Rúhání na pravidelnej každoročnej vojenskej prehliadke v prejave, ktorý vysielala naživo aj iránska televízia.

Prezident zároveň uviedol, že Irán v najbližších dňoch predostrie Organizácii Spojených národov plán regionálnej spolupráce zameraný na udržanie mieru v Perzskom zálive a strategickom Hormuzskom prielive.

Napätie medzi úhlavnými nepriateľmi Iránom a Spojenými štátmi eskalovalo po ničivých útokoch na saudskoarabské ropné zariadenia zo 14. septembra, z ktorých Washington i Rijád obviňujú Teherán. Po týchto útokoch následne Spojené štáty v piatok oznámili, že "na žiadosť kráľovstva" nasadzujú v Saudskej Arábii dodatočné vojenské sily.

V nedeľnom prejave Rúhání vyzval zahraničné sily, aby sa Perzského zálivu "nedotýkali". "Ak sú úprimní, tak neurobia z nášho regiónu miesto pretekov v zbrojení," povedal iránsky prezident. "Vaša prítomnosť priniesla do tohto regiónu vždy len bolesť a utrpenie. Čím ďalej sa budete držať od nášho regiónu a našich krajín, tým viac bezpečnosti v našom regióne bude," zdôraznil Rúhání. "V týchto chúlostivých a dôležitých historických chvíľach našim susedom oznamujeme, že im podávame ruku priateľstva a bratstva," konštatoval iránsky prezident.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články