°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Rúhání vyzýva USA a európskych lídrov: Žiada dôkazy, že Irán útočil v Saudskej Arábii

Hasan Ruhání
Hasan Ruhání
Zdroj: SITA/AP Photo/Craig Ruttle
26.09.2019 21:30

NEW YORK - Iránsky prezident Hasan Rúhání vyzval vo štvrtok USA a európskych lídrov, aby prišli s dôkazmi, ktoré podporia ich tvrdenia, že jeho krajina vykonala septembrové útoky na dôležité ropné zariadenia v Saudskej Arábii.


"Tí, ktorí vyslovili obvinenia, musia poskytnúť aj potrebné dôkazy," povedal Rúhání podľa agentúry AFP novinárom v New Yorku deň po tom, ako vystúpil s prejavom v rozprave 74. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Washington i Rijád obvinili Teherán zo zodpovednosti za útoky na ropné zariadenia Bikajk a Churajs ležiace na východe Saudskej Arábie, ku ktorým došlo 14. septembra.

K útokom sa prihlásili jemenskí šiitskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom, proti ktorým v Jemene bojuje medzinárodná vojenská koalícia na čele s Rijádom. Samotný Irán však obvinenia z účasti na útokoch popiera. Zo zodpovednosti za útoky obvinili v pondelok Teherán aj lídri Francúzska, Nemecka a Británie, ktoré patria k signatárom jadrovej dohody s Iránom.

Teherán tieto tvrdenia označil za "absurdné" a zodpovednosť poprel. "Ak máte akékoľvek dôkazy či dokumentáciu, prosím, sprístupnite mi ich," odkázal im Rúhání a dodal, že USA, Francúzsko, Británia a Nemecko "by mali prestať" dodávať zbrane Saudskej Arábii.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články