Trump sa pustil do Európy: Vyhrážky amerického šéfa, starý kontinent má o čom premýšľať | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Trump sa pustil do Európy: Vyhrážky amerického šéfa, starý kontinent má o čom premýšľať

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci
20.09.2019 20:45

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump sa v piatok vyhrážal európskym krajinám, že na ich hraniciach vypustí bojovníkov teroristického hnutia Daeš, ktorí sú momentálne zadržiavaní v Sýrii. Podľa svojich slov je odhodlaný to urobiť za predpokladu, že si dané štáty sami neprevezmú svojich občanov, ktorí bojovali v radoch IS. Informovala o tom agentúra AFP.


"Porazil som kalifát Daeš," zdôraznil Trump pred reportérmi v Oválnej pracovni Bieleho domu počas stretnutia s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti ďalej uviedol, že USA teraz majú "tisíce vojenských zajatcov - bojovníkov Daeš", pričom "žiadajú krajiny, z ktorých pochádzajú, európske krajiny", aby si ich prevzali.

Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

"Tieto štáty to nateraz odmietajú urobiť. V určitom momente budem nútený im povedať: 'Prepáčte, ale buď si ich zoberiete, alebo ich pustíme, aby prišli k vašim hraniciam'," povedal Trump s poukazom na Nemecko a Francúzsko.

Urobili sme Európe ohromnú láskavosť

Spojené štáty totiž podľa Trumpových slov nebudú "tisíce a tisíce zajatých ľudí držať na základni Guantanamo Bay ďalších 50 rokov a míňať na nich miliardy a miliardy dolárov". "Urobili sme Európe ohromnú láskavosť. Ak ich nechcú späť, dáme im ich pravdepodobne na hranice a potom si ich budú musieť sami pochytať," vyhlásil.

Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci

Trump podľa AFP týmto vyhlásením zopakoval svoje dávnejšie vyhrážky. Tie súvisia s tým, že medzi tisícami zajatých bojovníkov Daeš, ktorí sú momentálne držaní v preplnených zajateckých táboroch v Sýrii, je aj množstvo občanov európskych krajín.


Galéria

Donald Trump Donald Trump Donald Trump

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články