Nádej pre mier v Afganistane: Taliban tvrdí, že je blízko k dohode s USA | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Nádej pre mier v Afganistane: Taliban tvrdí, že je blízko k dohode s USA

Poprední lídri Talibanu
Poprední lídri Talibanu
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File
28.08.2019 14:12

KÁBUL - Spojené štáty a Taliban sú "blízko dohode" na rozhovoroch zameraných na nájdenie politického riešenia 18-ročného konfliktu v Afganistane. Oznámil to v stredu hovorca afganského militantného hnutia Suhajl Šáhín, informovali agentúry DPA a AFP.


Najnovšie kolo rokovaní v katarskej metropole Dauha sa začalo minulý týždeň vo štvrtok a Taliban počas neho už hovoril o sľubnom vývoji. Podľa Šáhína, ktorý je hovorcom "politickej kancelárie" Talibanu v Dauhe, budú rozhovory pokračovať počas stredy a hnutie dúfa, že bude môcť "čoskoro" oznámiť "dobré správy pre", ako sa vyjadril, "našu moslimskú krajinu, ktorá si želá mier". Americká strana sa k správe zatiaľ nevyjadrila.

Osobitný vyslanec USA pre afganský mierový proces Zalmay Khalilzad minulú stredu, pred cestou do Dauhy, na sociálnej sieti napísal: "Sme pripravení (na dohodu). Uvidíme, či je pripravený aj Taliban."

Khalilzad po stretnutiach so zástupcami Talibanu v Dauhe pocestuje do Afganistanu, aby "s vedením afganskej vlády konzultoval mierový proces a podporil úplné prípravy na vnútroafganské rokovania", uviedlo minulý týždeň ministerstvo zahraničných vecí USA.

Rokujú už rok

Washington rokuje s Talibanom priamo najmenej od vlaňajška v snahe ukončiť vojnu v Afganistane a stiahnuť odtiaľ tisíce svojich vojakov po najdlhšie trvajúcom konflikte, aký kedy USA viedli v zahraničí.

Šáhín v utorok v Dauhe novinárom povedal, že dohodu možno očakávať, "len čo budú dokončené zvyšné body", keďže už vyjednávači riešia jednotlivé slová a formulácie v návrhu, uviedla AFP.

Očakáva sa, že dohoda bude zameraná najmä na odsun amerických vojakov z Afganistanu výmenou za záruky Talibanu, že sa táto stredoázijská krajina opäť nestane bezpečným útočiskom pre teroristov, ako aj na rozhovory s afganskou vládou a budúce prímerie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články