VIDEO Malý infarkt pre turistov v Taliansku: Sopka Stromboli silno vybuchla, zasiahli hasiči | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

VIDEO Malý infarkt pre turistov v Taliansku: Sopka Stromboli silno vybuchla, zasiahli hasiči

Zdroj: Twitter/CP24
28.08.2019 17:52

RÍM - Nový výbuch vulkánu Stromboli na rovnomennom talianskom sopečnom ostrove neďaleko Sicílie vystrašil v stredu turistov. Na južnom úbočí sopky, z ktorej sa následne vyliala láva, došlo k silnej explózii. K spôsobeným požiarom smerovali hasiči, zranených ani materiálne škody nehlásili, informovali agentúry AFP a APA.


Výbuch bolo počuť aj na susednom ostrove Salina. Z krátera sa zdvihlo mračno sopečného popola a ďalšieho vulkanického materiálu. Skupina vyľakaných turistov utiekla z pláže a zhromaždila sa na námestí pred miestnym kostolom, uviedli talianske médiá. Pohotovostné zložky vyslali podľa agentúry AFP na ostrov motorové člny a vrtuľníky. Prístup na vrchol sopky Stromboli je už dlhší čas zakázaný. Začiatkom júla došlo k sérii jej výbuchov, pri ktorých zahynul turista zo Sicílie.

Stromboli je súčasťou Liparských ostrovov ležiacich severne od Sicílie. Sopka vysoká 926 metrov patrí podľa talianskeho Národného ústavu geofyziky a vuklanológie k niekoľkým na svete, ktoré sú takmer nepretržite aktívne.

Posledná veľká erupcia Stromboli bola zaznamenaná 13. apríla 2009. Na jej vrchole sú tri aktívne krátery. Na ostrove sa nachádzajú dve osady, v ktorých žije už len niekoľko stoviek ľudí.


 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Twitter

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články