Taliban chce mier s USA: Je však nejednotný v otázke, ako ho dosiahnuť | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Taliban chce mier s USA: Je však nejednotný v otázke, ako ho dosiahnuť

Hnutie Taliban počas rokovania
Hnutie Taliban počas rokovania
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File
12.09.2019 10:45

KÁBUL - Medzi lídrami extrémistického hnutia Taliban panuje zhoda, že treba pokračovať v mierových rokovaniach so Spojenými štátmi, avšak pretrvávajú nezhody v otázke, ako rýchlo by vyjednávania mali napredovať. S odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov Talibanu o tom vo štvrtok informovala agentúra AP.


Ešte predtým, než americký prezident Donald Trump cez víkend zrušil stretnutie s predstaviteľmi Talibanu v prezidentskom sídle Camp David, dostali sa vyjednávači talibov do sporu s lídrami svojej rady (šúrá). Podľa slov predstaviteľov Talibanu, ktorí sú oboznámení s vnútorným diskurzom v hnutí, boli členovia šúry proti rokovaniam v sídle amerického prezidenta a pokarhali vyjednávačov, ktorí sa na nich chceli zúčastniť.

Spojené štáty a Taliban vedú už viac než rok mierové rokovania v katarskom hlavnom meste Dauha, kde má toto militantné islamistické hnutie aj vlastné zastupiteľstvo pod vlajkou Afganského islamského emirátu. Ešte v pondelok Trump označil rokovania s Talibanom za "mŕtve" v reakcii na minulotýždňový útok v Kábule, pri ktorom zahynul americký vojak a ďalších 11 ľudí. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti ďalej oznámil, že americké sily zintenzívnili boj proti afganským povstalcom. Pokračovanie boja proti americkým silám avizoval aj Taliban.

Ostáva nejasné, či sa mierové rokovania medzi USA a Talibanom ešte obnovia. Trump chce z Afganistanu stiahnuť približne 5000 zo 14.000 amerických vojakov. Od začiatku tohto 18 rokov trvajúceho konfliktu ich tam zahynulo vyše 2400. K zrušeniu mierových rozhovorov došlo vo fáze, keď už obe strany dospeli k návrhu dohody, ktorá mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu výmenou za bezpečnostné záruky zo strany vzbúrencov. Podľa Talibanu sa už chystal podpis tejto dohody. Práve v tejto súvislosti malo dôjsť aj k bezpredecentnému stretnutiu talibanských lídrov s Donaldom Trumpom v prezidentskom sídle Camp David neďaleko Washingtonu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články