°C

Pondelok, 28. september 2020. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela.

Johnsonova žiadosť prináša pobúrenie: Bercow s Corbynom sa vyjadrili jasne

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein
28.08.2019 13:20

LONDÝN - Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow označil v stredu za "ústavnú potupu" najnovší krok premiéra Borisa Johnsona, ktorý požiadal kráľovnú Alžbetu II. o predĺžené pozastavenie činnosti parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne.


"Je úplne očividné, že účelom odročenia bude zabrániť parlamentu, aby debatoval o brexite a plnil svoju úlohu, ktorou je určovanie smerovania tejto krajiny," citovala Bercowa spravodajská stanica Sky News. Šéf Dolnej snemovne doplnil, že s Johnsonovou vládou nemá "žiadny kontakt".

"Odstavenie parlamentu by bolo priestupkom voči demokratickému procesu a právam jeho členov ako volených zástupcov občanov," upozornil Bercow. Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage podľa Sky News vyjadril presvedčenie, že stredajšie oznámenie Johnsonovej vlády s určitosťou vyvolá hlasovanie o dôvere a zvýši pravdepodobnosť predčasných volieb.

Podporovatelia tzv. brexitu však vnímajú tento krok pozitívne, hoci zostáva otázkou, či má Johnson v úmysle riadiť sa vyrokovanou dohodou s EÚ. Predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vydal vyhlásenie, podľa ktorého je "zdesený nezodpovednosťou Johnsonovej vlády". Tá "hovorí o zvrchovanosti, a pritom chce pozastaviť činnosť parlamentu, aby sa vyhla preskúmaniu svojich plánov na nezodpovedný brexit bez dohody", dodal s tým, že ide o "potupu a hrozbu pre demokraciu".

Corbyn v tejto súvislosti vyzval na vypísanie volieb alebo referenda. Podpredseda labouristov Tom Watson predtým označil ohlásený krok za "úplne škandalóznu urážku demokracie". "Nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo," citovala jeho reakciu tlačová agentúra AFP. V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší opoziční politici.

Hovorca Liberálnych demokratov pre brexit Tom Brake na Twitteri uviedol: "Matka všetkých parlamentov mu (Johnsonovi) nedovolí, aby bola vylúčená z tohto najväčšieho rozhodnutia, pred ktorým naša krajina stojí. Jeho vyhlásenie vojny narazí na oceľovú päsť." Šesť opozičných strán v utorok prisľúbilo, že bude presadzovať legislatívne zmeny, ktorými chcú zabrániť odchodu Británie z EÚ bez dohody.

V čase pozastavenia činnosti parlamentu, ktoré neznamená jeho rozpustenie, však poslanci nemôžu prerokúvať alebo schvaľovať zákony. Väčšina návrhov, ktoré nestihli prejsť príslušným procesom, vtedy zaniká. Johnson opakovane deklaroval, že Británia odíde z EÚ v plánovanom termíne 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články