Prezidentské voľby zatienila migračná dohoda: Trump krajine hrozil tvrdými sankciami | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Prezidentské voľby zatienila migračná dohoda: Trump krajine hrozil tvrdými sankciami

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Jacquelyn Martin
11.08.2019 18:30

GUATEMALA - Obyvatelia stredoamerickej Guatemaly hlasujú v nedeľu v druhom kole prezidentských volieb, ktorých hlavnou témou je kontroverzná migračná dohoda so Spojenými štátmi. Informovala o tom agentúra AFP.


O hlasy vyše ôsmich miliónov guatemalských voličov sa uchádza bývalá prvá dáma a sociálnodemokratická kandidátka Sandra Torresová, ktorá zvíťazila v júnovom prvom kole volieb. Favoritom druhého kola je však líder konzervatívnej strany Vamos Alejandro Giammattei. Víťaz nahradí v úrade nepopulárneho dosluhujúceho prezidenta Jimmyho Moralesa, ktorý čelí podozreniam z korupcie. 

Jedným z Moralesových posledných krokov vo funkcii bolo schválenie migračnej dohody s vládou prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorá Guatemale priznáva štatút "bezpečnej tretej krajiny". Na základe neho bude môcť Washington vracať do Guatemaly migrantov z iných krajín, ktorí cez túto stredoamerickú krajinu len prechádzali bez toho, aby tam žiadali o azyl. 

Kritici tvrdia, že chudobná Guatemala zápasiaca s vysokou úrovňou zločinnosti nebude schopná takýto nápor zvládnuť. Podľa AFP Guatemala súhlasila s dohodou pod silným tlakom Donalda Trumpa, ktorý v prípade jej odmietnutia hrozil krajine tvrdými sankciami. Podľa prieskumov nesúhlasí s touto dohodou viac ako 80 percent Guatemalčanov a kriticky sa k nej stavajú aj obaja prezidentskí kandidáti súperiaci v druhom kole volieb. 

Medzi voličmi však veľké nadšenie nevzbudzuje ani jeden z uchádzačov. Torresová i Giammattei sa už o prezidentský úrad uchádzali aj v minulosti a povesť ich oboch poznačili rôzne škandály. Guatemalčania budú od novej hlavy štátu požadovať aj tvrdé zákroky proti korupcii. Troch z posledných štyroch prezidentov krajiny totiž po odchode z úradu zatkli pre obvinenia z korupcie.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články