°C

Štvrtok, 1. október 2020. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

K Trumpovi dorazil list od Kima: Plánujú ďalšie stretnutie?

Donald Trump a Kim Čong-un
Donald Trump a Kim Čong-un
Zdroj: SITA/Host Broadcast via AP
09.08.2019 17:50

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že od severokórejského lídra Kim Čong-una dostal "nádherný list", pričom dodal, že "nikdy nemal rád" spoločné vojenské manévre USA a Južnej Kórey. Šéf Bieleho domu zároveň uviedol, že zatiaľ nie je pripravený uzavrieť obchodnú dohodu s Čínou. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.


Americký prezident povedal, že list od Kima dostal ešte vo štvrtok, pričom dodal, že obaja lídri by sa mohli znova stretnúť. Trump však pred novinármi nespresnil, kedy by sa stretnutie mohlo konať. Uviedol, že Kim v liste vyjadril svoju nespokojnosť so spoločnými manévrami americkej a juhokórejskej armády, ktoré sa konali na začiatku týždňa. 

"A viete čo, ja som ich (manévre) tiež nikdy nemal rád," vyhlásil v tejto súvislosti šéf Bieleho domu. Kimov list prezidentovi Spojených štátov prišiel v čase, keď Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) pokračuje v testoch balistických rakiet. Posledný takýto test dvoch rakiet sa odohral v utorok a severokórejský rezort diplomacie ho označil za priamu reakciu na vtedy prebiehajúce spoločné manévre USA a Južnej Kórey.

Trump v piatok taktiež uviedol, že hoci Washington bude aj naďalej rokovať s Pekingom o otázkach vzájomného obchodu, dohodu nateraz uzatvárať nebudú. Dodal, že ešte zváži, či budú rokovania pokračovať už od septembra. Ako pripomína Reuters, obe mocnosti uviazli v stupňujúcej sa obchodnej vojne, ktorá otriasa globálnym trhom a vyvoláva obavy z pomalého tempa rastu globálnej ekonomiky. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články