Desivý masaker v Srebrenici: Tisícky ľudí si ho pochodom pripomínajú | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Desivý masaker v Srebrenici: Tisícky ľudí si ho pochodom pripomínajú

Tisícky ľudí si pochodom pripomínajú masaker v Srebrenici.
Tisícky ľudí si pochodom pripomínajú masaker v Srebrenici.
Zdroj: Twitter/ @anadoluagency
08.07.2019 17:25

SARAJEVO - Tisícky ľudí sa v Bosne a Hecegovine zúčastňujú na pokojnom pochode tamojšími lesmi, ktorým si pripomínajú masakru v Srebrenici - najhoršiu masakru v Európe od druhej svetovej vojny. Sto kilometrov dlhý pochod začal v pondelok a sleduje cestu bosnianskych moslimov utekajúcich zo Srebrenice, keď ju počas vojny v roku 1995 obsadili bosnianski Srbi.


V srebrenickej enkláve, ktorú Organizácia Spojených národov (OSN) označila za bezpečnú zónu, žilo počas vojny asi 45-tisíc moslimov, z ktorých polovicu tvorili utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Oblasť obliehali bosnianskosrbské jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom. 

Tisícky ľudí si pochodom
Zdroj: Twitter/ @anadoluagency

Vojaci vtrhli do Srebrenice 11. júla 1995 a napriek prítomnosti holandských vojakov postupne pozabíjali asi 8000 mužov a chlapcov. OSN označila túto masakru za genocídu. Dosiaľ sa našli telesné pozostatky viac ako 6 600 ľudí, ktoré pochovali na veľkom cintoríne v Srebrenici. Pri príležitosti 24. výročia masakry tam na budúci týždeň pochovajú ostatky ďalších 33 obetí.


Galéria

Tisícky ľudí si pochodom Tisícky ľudí si pochodom

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články