Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Predsedníčka koaličnej strany SPD sa vzdala funkcie: Veľká koalícia je v ohrození

Andrea Nahlesová Zobraziť galériu (2)
Andrea Nahlesová (Zdroj: SITA/AP/Michael Probst)

BERLÍN - Andrea Nahlesová sa v nedeľu vzdala funkcie predsedníčky stredoľavej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorá je súčasťou vládnucej koalície, informovala agentúra AFP. AFP dodala, že Nahlesová sa ocitla pod silným tlakom spolustraníkov po tom, ako SPD uplynulý víkend zaznamenala svoj doteraz najhorší výsledok vo voľbách do Európskeho parlamentu: SPD skončila na treťom mieste, za vládnucimi kresťanskými demokratmi a Zelenými.

Svoj odchod z čela SPD Nahlesová zdôvodnila tým, že diskusie v parlamentnom klube i spätná väzba od členov SPD jej ukázali, že "podpora potrebná na výkon mojich funkcií už nie je."  Vyjadrila súčasne nádej, že jej rezignácia "otvorí možnosť, že sa výber nástupcu sa uskutoční riadnym spôsobom".

Toto jej rozhodnutie, ktoré môže mať dôsledky aj pre budúcnosť veľkej koalície vedenej kancelárkou Angelou Merkelovou, je podľa politológov prekvapujúce. Dva dni po eurovoľbách totiž Nahlesová uviedla, že dá k dispozícii svoj mandát šéfky klubu SPD v Bundestagu, ktorý zastávala od septembra 2017. Hlasovanie sa malo konať v utorok 4. júna a Nahlesová mala v úmysle uchádzať sa o znovuzvolenie, pričom sa zrejme domnievala, že v prípade víťazstva v týchto voľbách by posilnila svoju pozíciu aj v čele strany. Podporu pre kandidatúru na oba posty však v strane nenašla.  

Predstaviteľ SPD Harald Christ v rozhovore pre denník Bild upozornil, že Nahlesovej rozhodnutie vyvoláva pochybnosti o ďalšej existencii koalície. "Všetkým, ktorí sú dnes šťastní: je to veľká strata pre nemeckú politiku. Nahlesová stelesňovala existenciu veľkej koalície (známej v Nemecku ako GroKo), ktorej stabilita je teraz otázna," povedal Christ. Štyridsaťosemročná Nahlesová sa stala prvou líderkou strany SPD v jej takmer 155-ročnej histórii v apríli 2018.

Merkelová si želá pokračovanie veľkej koalície

Nemecká kancelárka Angela Merkelová si želá pokračovanie súčasnej vlády aj po nedeľňajšom odstúpení predsedníčky koaličných sociálnych demokratov Andrey Nahlesovej, informovala agentúra DPA. "Budeme pokračovať v práci vo vláde so všetkou vážnosťou. A predovšetkým s veľkým pocitom zodpovednosti," vyhlásila Merkelová. 

Súčasná veľká koalícia, ktorú jej konzervatívny blok CDU/CSU vytvoril so sociálnymi demokratmi, ešte musí podľa kancelárky dokončiť množstvo rozpracovaných vecí, v domácej i v zahraničnej politike. "A s vedomím toho budeme pokračovať v práci," zdôraznila.  

Angela Merkelová
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP/Markus Schreiber)

Annegret Krampová-Karrenbauerová, ktorá vlani nahradila Merkelovú na čele CDU, za tejto situácie apelovala na sociálnych demokratov, aby neohrozili stabilitu vlády. Vyjadrila pritom presvedčenie, že SPD nájde náhradu za Nahlesovú čo najskôr, aby nebolo narušené fungovanie veľkej koalície vytvorenej po voľbách v roku 2017.  

Zachovanie súčasnej vlády si želá aj tretia koaličná strana, bavorská CDU. "Očakávame, že SPD prispeje k tomu, že sa v Nemecku udrží stabilná vláda," uviedol šéf CDU Markus Söder.  Štyridsaťosemročná Nahlesová bola prvou líderkou SPD v jej takmer 155-ročnej histórii v apríli 2018. Oficiálne svoje rozhodnutie oznámi výkonnému výboru svojej strany v pondelok. Vedenie SPD v týchto dňoch mimoriadne rokuje v Berlíne, pričom hodnotí výsledok strany v eurovoľbách. 

Viac o téme: KoalíciaPredsedníčkaSPDAndrea NahlesováVeľká koalícia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu