FOTO Harvardova univerzita udelila Merkelovej čestný doktorát z práva | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

FOTO Harvardova univerzita udelila Merkelovej čestný doktorát z práva

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Steven Senne
31.05.2019 06:45

WASHINGTON - Nemecká kancelárka Angela Merkelová si na pôde Harvardovej univerzity v USA prevzala vo štvrtok čestný doktorát z práva. Stalo sa tak pred jej prejavom pri príležitosti výročia založenia tejto elitnej vzdelávacej inštitúcie, informovala tlačová agentúra AP.


Medzi ďalšími recipientmi čestných akademických titulov boli bývalá prezidentka Harvardovej univerzity Drew Faustová a zakladateľ Národného múzea afroamerickej histórie a kultúry (NMAAHC) vo Washingtone Lonnie Bunch. Merkelová (64) bola zvolená za kancelárku Nemecka v roku 2005 a momentálne vykonáva štvrté funkčné obdobie v tomto úrade, ktoré je podľa jej slov už posledné. Prezident Harvardovej univerzity Lawrence Bacow označil nemeckú líderku za jednu z "najvplyvnejších štátnikov súčasnosti".

FOTO Harvardova univerzita udelila
Zdroj: SITA/AP Photo/Steven Senne

Merkelová prišla na univerzitu po tom, ako jej strana, Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU), skončila v nedávnych nemeckých voľbách do Európskeho parlamentu na prvom mieste, hoci išlo o najhorší výsledok strany v rámci celonárodného hlasovania od druhej svetovej vojny.

FOTO Harvardova univerzita udelila
Zdroj: SITA/AP Photo/Steven Senne

Merkelová vo svojom následnom prejave uviedla, že nová generácia lídrov musí "strhnúť múry ignorancie" a odmietnuť izolacionizmus, aby tak mohla prekonať globálne problémy, akými sú terorizmus či klimatické zmeny.

Kancelárka ďalej varovala pred nebezpečenstvami nacionalizmu a nepriamo poukázala na svoju niekdajšiu kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, hoci jeho meno nespomenula. Absolventom popísala, ako vyrastala za Berlínskym múrom v bývalom východnom Nemecku a pripomenula aktuálnu hrozbu "múrov prízemnosti".

FOTO Harvardova univerzita udelila
Zdroj: SITA/AP Photo/Steven Senne

Merkelová zdôraznila, že je možné nachádzať dobré riešenia, "ak sa na svet snažíme vždy pozerať očami iných", dopĺňa tlačová agentúra DPA. Študenti odmenili Merkelovú potleskom postojačky. Harvardova univerzita označila jej 14 rokov vo funkcii nemeckej kancelárky ako pragmatické a rozhodné.


Galéria

Angela Merkelová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články