Sedel za vraždu, ktorú nespáchal: Za 46 desivých rokov v base dostane odškodné, zverejnili cenu za život | Topky.sk

°C

Nedeľa, 8. december 2019. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Sedel za vraždu, ktorú nespáchal: Za 46 desivých rokov v base dostane odškodné, zverejnili cenu za život

Zdroj: YouTube/CBS Evening News
21.05.2019 22:00

DETROIT - Richarda Phillipsa (73) zatkli ešte v roku 1971 za vraždu, pri ktorej sa po veľmi dlhej dobe ukázalo, že ju nespáchal. Za mrežami pobudol až 46 rokov a vo väzení strávil najviac času zo všetkých tých, ktorých neskôr v USA oslobodili. Po prepustí si čakanie na spravodlivosť vypĺňal maľovaním a stal sa z neho vyhľadávaný umelec, k čomu určite prispel práve jeho príbeh. Konečne sa však dočkal aj finančného odškodnenia, prokuratúra mu priklepla 1,5 milióna dolárov. Je to však dosť za toľko premárnených rokov?


Manželia vysúdili astronomické odškodné: VIDEO Dve miliardy za postrek, ktorý nájdeme aj u nás

Sedel za vraždu, ktorú
Zdroj: YouTube/CBS Evening News

Keď Phillipsa prepustili z väzenia v roku 2017, nedali mu ani len lístok na autobus. O rok neskôr sa mu síce dostalo ospravedlnenia za omyl, ku ktorému prišlo, no až teraz generálna prokuratúra v štátne Michigan rozhodla o tom, aké odškodnenie za neoprávnené odsúdenie mu bude vyplatené. Za stratené roky má dostať 1,5 milióna dolárov (cca 1,34 milióna eur), hoci túto sumu ešte musia schváliť tamojší zákonodarcovia.

Sedel za vraždu, ktorú
Zdroj: YouTube/CBS Evening News

Po tom všetkom, čo prežil, sa však zdá byť Phillips celkom nad vecou. Podľa CBS Evening News v minulosti uviedol, že bude v poriadku, či už mu tú kompenzáciu vyplatia alebo nie. Útechu našiel v umení a jeho obrazy sa teraz predávajú za tisíce dolárov. Bývalý väzeň dodal, že mu nezostal čas na sebaľútosť.

"Kancelária generálneho prokurátora sa rozhodla zaplatiť mu každý cent, ktorý mu v súčasnosti dlhujú. Som veľmi spokojná s tým, ako sa veci vyvinuli," povedala Phillipsova advokátka Gabi Silverová.

Sedel za vraždu, ktorú
Zdroj: YouTube/CBS Evening News

"Máme povinnosť poskytnúť týmto mužom kompenzáciu za ujmu, ktorú utrpeli," uviedla generálna prokurátorka Dana Nesselová vo vyhlásení. Štát Michigan totiž priznal odškodné 780-tisíc dolárov (cca 700-tisíc eur) aj mužovi, ktorý neoprávnene strávil vo väzení 16 rokov a ďalšiemu mužovi 40-tisíc dolárov (cca 35 900 eur) za 20 mesiacov za mrežami.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
VIDEO: YouTube/CBS Evening News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články