°C

Sobota, 4. júl 2020. Meniny má Prokop, zajtra Cyril a Metod.

USA sprísnilo sankcie voči Iránu: Rusko to považuje za agresívne, EÚ vyjadrila poľutovanie

Hasan Rúhaní
Hasan Rúhaní
Zdroj: SITA/AP/Vahid Salemi
23.04.2019 21:30

MOSKVA - Rusko označilo v utorok sprísnenie amerických sankcií voči Iránu za "agresívnu a bezohľadnú" politiku. Informovala o tom agentúra AFP.


"Takýto postup nič nepridáva medzinárodnému postaveniu Američanov," uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení. "Zvyšok sveta dokonale chápe, že politika Washingtonu je čoraz agresívnejšia a ľahkovážnejšia," dodal rezort ruskej diplomacie. Biely dom v pondelok oznámil, že americký prezident Donald Trump nepredĺži výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy, ktorú Washington v novembri 2018 udelil ôsmim krajinám vrátane.

Biely dom vo svojom vyhlásení uviedol, že cieľom tohto rozhodnutia je "znížiť vývoz iránskej ropy na nulu a pripraviť tak Teherán o hlavný zdroj jeho príjmov". Hoci Washington pôvodne udelil výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy ôsmim krajinám, Taliansko, Grécko a Taiwan už medzitým prestali iránsku ropu dovážať. Výnimka sa tak v praxi naďalej týka len Japonska, Južnej Kórey, Turecka, Číny a Indie, pričom jej platnosť by sa mala skončiť 2. mája.

EÚ vyjadrila poľutovanie

Európska únia (EÚ) vyjadrila v utorok poľutovanie nad pondelkovým rozhodnutím USA nepredĺžiť výnimku na zákaz dovozu iránskej ropy pre osem krajín. Zároveň upozornila na to, že tento krok môže ešte viac podkopať jadrovú dohodu s Iránom z roku 2015. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie hovorkyne Európskej komisie (EK) tom píše agentúra DPA.

Podľa Maji Kocijančičovej môže rozhodnutie Bieleho domu "ohroziť implementáciu" jadrovej dohody, pričom dodala, že Únia bude "pokračovať v dodržiavaní (dohody) za predpokladu, že ju Irán bude aj naďalej implementovať komplexným a efektívnym spôsobom". Teherán sa opakovane vyhrážal, že ak Washington sprísni svoje sankcie na export iránskej ropy, od dohody odstúpi.


Galéria

Hasan Rúhaní Benjamin Netanjahu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články