Pod Macronom prihorieva: Kauza Benallu leží v žalúdku senátu, žiadajú vyšetrovanie | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Pod Macronom prihorieva: Kauza Benallu leží v žalúdku senátu, žiadajú vyšetrovanie

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/Benoit Tessier/Pool Photo via AP
20.02.2019 13:59

PARÍŽ - Francúzska senátna komisia v stredu požiadala o vyšetrovanie troch blízkych spolupracovníkov prezidenta Emmanuela Macrona po tom, ako zistila "závažné pochybenia" v tom, ako vláda zvládala škandál ohľadom bývalého Macronovho ochrankára Alexandra Benallu. Informovala o tom agentúra AFP.


Senátori obvinili týchto troch spolupracovníkov vrátane šéfa Macronovej kancelárie z protirečení v ich výpovediach v prípade škandálu, ktorý vyvolalo video z útoku z 1. mája 2018. V kauze tohto útoku na dvoch ľudí na námestí Place de la Contrescarpe bolo obvinenie vznesené voči Benallovi i voči ďalšej osobe — Vincentovi Craseovi. Benalla je okrem toho obvinený, že aj po svojom prepustení zo služieb Elyzejského paláca neoprávnene používal služobné pasy. 

Benallu, bývalého poradcu prezidenta Macrona, vzali v utorok večer do cely predbežného zadržania. Predchádzalo tomu predvolanie pred sudcu, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním spomínaného útoku z 1. mája 2018.

Alexander Benalla
Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus, File

Incident na Place de la Contrescarpe vyvolal vo Francúzsku politickú krízu a bol aj jedným z faktorov, ktoré prispeli k zníženiu Macronovej obľúbenosti u voličov.

Benalla, ktorý sa v minulosti živil aj ako vyhadzovač, začal počas predvolebnej kampane v roku 2016 pracovať pre Macrona ako ochrankár. Po Macronovom zvolení za prezidenta bol Benalla v máji 2017 poverený bezpečnostnými úlohami v prezidentskom paláci.
 


Galéria

Emmanuel Macron Alexander Benalla

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články