Brexitovej dohode beží čas: Británia je stále bližšie k najhoršiemu scenáru | Topky.sk

Nedeľa, 19. máj 2019. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

Brexitovej dohode beží čas: Británia je stále bližšie k najhoršiemu scenáru

Šéf britskej diplomacie Jeremy Hunt
Šéf britskej diplomacie Jeremy Hunt
Zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber
20.02.2019 13:45

LONDÝN - Británia sa musí dohodnúť s Európskou úniou na podmienkach brexitu do polovice marca. Ak sa to nepodarí, bude musieť požiadať o odklad brexitu, alebo odísť z EÚ bez dohody. S odvolaním sa na vyjadrenia európskych diplomatov o tom v stredu informovala agentúra Reuters.


"(Briti) majú čas do desiateho, najneskôr do 15. marca. Ináč budú musieť odložiť brexit alebo odísť bez dohody," povedal pre Reuters nemenovaný diplomat.  Uvedený termín zdôvodnil tým, že neskôr by už nebolo možné zaistiť schválenie dohody lídrami EÚ pred stanoveným termínom brexitu, ktorým je 29. marec. Podobne sa pre Reuters vyjadril aj iný nemenovaný diplomat pôsobiaci v Bruseli. Hlavy štátov a vlád sa stretnú na summite v Bruseli 21.-22. marca. 

Šéf britskej diplomacie Jeremy Hunt v stredu v  Berlíne na pôde Nadácie Kondrada Adenauera vyhlásil, že jedinou cestou, ako sa vyhnúť tvrdému brexitu, je riešenie otázky takzvanej írskej poistky, teda budúceho režimu na hraniciach medzi oboma časťami írskeho ostrova. 

Podľa Hunta by odklad termínu brexitu nebol dobrým riešením, pretože by paralyzoval Spojené kráľovstvo i Európsku úniu. 

Britský minister vo vystúpení vyjadril presvedčenie, že neriadený brexit by spôsobil veľké ekonomické aj politické škody. Podľa neho preto treba v zostávajúcom čase vynaložiť všetko úsilie na dosiahnutie dohody upravujúcej podmienky odchodu. 

Hunt sa tak vyjadril pred večerným stretnutím predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Bruseli. Mayová sa snaží presvedčiť EÚ, aby na poslednú chvíľu súhlasila s úpravami už dosiahnutej dohody o brexite, ktorú v januári odmietli britskí poslanci. EÚ trvá na svojom stanovisku, že dohoda sa už otvárať nebude. 

Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco

Britským poslancom prekáža najmä ustanovenie dohody, ktoré má zabrániť obnoveniu tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou po brexite. Obávajú sa, že by časovo neohraničená poistka mohla zviazať Britániu s obchodnými pravidlami Únie.

Proeurópski poslanci opúšťajú loď

Tri proeurópsky orientované členky Dolnej snemovne britského parlamentu v stredu oznámili, že odchádzajú z vládnucej Konzervatívnej strany. Týmto spôsobom vyjadrujú svoj nesúhlas s prístupom k brexitu, ktorý uplatňuje vláda konzervatívnej premiérky Theresy Mayovej, informovala agentúra AP.  

Svoj odchod z radov konzervatívcov ohlásili poslankyne Anna Soubryová, Heidi Allenová a Sarah Wollastonová. Podľa vlastných slov sa pridajú do novovytvorenej skupiny nezávislých poslancov, ktorej súčasťou bude aj osem odídencov z opozičnej Labouristickej strany. 

Soubryová, Allenová a Wollastonová svoje rozhodnutie oznámili premiérke formou listu, ktorý zverejnili aj na Twitteri. Vyjadrili pritom ochotu naďalej podporovať v parlamente niektoré vládne návrhy. 

Britská premiérka Theresa Mayová
Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco

Mayová vyjadrila nad ich rozhodnutím poľutovanie a poďakovala sa im za dlhoročné pôsobenie v radoch Konzervatívnej strany. Je však presvedčená o správnosti svojej politiky v otázke brexitu, uviedla televízia Sky News.

V pondelok oznámili svoj odchod z radov opozičných labouristov siedmi poslanci, ktorí kritizovali prístup svojej strany k brexitu a antisemitizmu. V utorok večer sa k nim pridala ôsma kolegyňa Joan Ryanová. Naďalej budú pôsobiť v parlamentnej skupine nezávislých poslancov. 

Odídenci dúfajú, že sa im do klubu podarí získať ďalších proeurópsky orientovaných nespokojencov z Konzervatívnej i Labouristickej strany. Majú pritom perspektívu možného vytvorenia nového centristického zoskupenia. 
 


Galéria

Šéf britskej diplomacie Jeremy Theresa Mayová Britská premiérka Theresa Mayová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články