Kanaďan, ktorý zabil šesť ľudí v mešite, spoznal svoj trest: Svet uvidí už len spoza mreží | Topky.sk

Sobota, 23. február 2019. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Kanaďan, ktorý zabil šesť ľudí v mešite, spoznal svoj trest: Svet uvidí už len spoza mreží

Obvinený 27-ročný Alexandre Bissonnete nastupuje do policajnej dodávky
Obvinený 27-ročný Alexandre Bissonnete nastupuje do policajnej dodávky
Zdroj: TASR/Jacques Boissinot/The Canadian Press via AP
09.02.2019 07:25

OTTAWA - Doživotný trest odňatia slobody uložil v piatok súd Kanaďanovi, ktorý zastrelil v roku 2017 šesť ľudí pri útoku na mešitu v meste Québec. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Prokuratúra požadovala pre 29-ročného Alexandra Bissonnetta, ktorého čin je označovaný za najhorší útok na Západe namierený proti moslimom, dokopy 150 rokov väzenia, čo by bol najdlhší trest v kanadských dejinách. Sudca to však odmietol ako krutý a nezvyčajný spôsob potrestania.

Na základe rozsudku Bissonnette bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie z väzenia najskôr po 40 rokoch. Sudca pri svojom rozhodnutí poukázal na "vnútornú nenávisť k moslimským imigrantom", ktorú odsúdený pociťuje, ako aj na to, že cieľom útoku bolo "oslabiť základné spoločenské hodnoty".

Alexandre Bissonnette
Zdroj: SITA/Mathieu Belanger/The Canadian Press via AP, Pool, File

Bissonnette bol obvinený zo šesťnásobnej vraždy prvého stupňa a šesťnásobného pokusu o vraždu. Týchto činov sa dopustil pri streľbe v Islamskom kultúrnom centre v Québecu, využívanom ako mešita, kam vtrhol 29. januára 2017 počas večerných modlitieb. V centre bolo v tom čase vyše 50 ľudí.

Streľba si vyžiadala šesť mŕtvych vo veku 39-60 rokov. Útok univerzitného študenta šokoval Kanadu aj preto, že zákony týkajúce sa držby zbraní sú v tejto krajine prísnejšie než v susedných Spojených štátoch.


Galéria

Obvinený 27-ročný Alexandre Bissonnete Alexandre Bissonnette

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články