Maďarský prezident Áder: Naša krajina musí patriť k západnej kultúre | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Maďarský prezident Áder: Naša krajina musí patriť k západnej kultúre

János Áder
János Áder
Zdroj: SITA/AP/Hendrik Schmidt
20.08.2018 19:40

BUDAPEŠŤ - Maďarsko musí trvať na tom, aby patrilo k západnej kultúre. Povedal to v pondelok v Budapešti prezident János Áder v rámci ústredných osláv štátneho sviatku zakladateľa štátu, prvého uhorského kráľa sv. Štefana. Prezident zdôraznil, že práve sv. Štefan spojil Maďarov so Západom.


Hlava štátu pred prísahou dôstojníkov maďarskej armády na Kossuthovom námestí povedala, že Maďarsko sa zachovalo aj v turbulentných časoch dejín, pretože bolo silné. Áder pripomenul, že Maďari v ťažkých časoch - ako napríklad v protikomunistickej revolúcii v roku 1956 - volili život bez strachu, ľudskú dôstojnosť, slobodu náboženstva, právo na prácu a spravodlivosť. Občanov Maďarska vyzval k zachovávaniu svätoštefanských tradícií.

Minister obrany Tibor Benkő zdôraznil, že v maďarských dejinách sa viackrát potvrdilo, že mier je mimoriadne krehkou záležitosťou. Šéf rezortu zdôraznil, že Maďarsko potrebuje silnú armádu, novú vojenskú techniku, dobre vycvičených a vyzbrojených vojakov, ale aj vhodných dôstojníkov a generálov. Tomuto cieľu podľa jeho slov poslúži program rozvoja ozbrojených síl Zrínyi 2026. Slávnostný akt prísahy dôstojníkov sledovali tisíce Budapešťanov a návštevníkov maďarského hlavného mesta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články