°C

Streda, 23. september 2020. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

Holanďanka verí v špagetové monštrum: Úrady jej odmietajú vydať pas s cedidlom na hlave

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
16.08.2018 06:40

NIJMEGEN - Úrady v holandskom meste Nijmegen boli v práve, keď odmietli občianke Holandska vydať cestovný pas s fotografiou, na ktorej mala na hlave cedidlo na cestoviny. Rozhodla o tom v stredu Štátna rada, poradný orgán holandskej vlády.


Podľa informácií spravodajského servera DutchNews.nl Štátna rada upozornila na skutočnosť, že takzvané pastafariánstvo nie je náboženstvo, a preto jeho stúpenci nemôžu nosiť "kuchynské náradie" na fotografiách na úradných dokumentoch.

So sťažnosťou sa na úrady obrátila obyvateľka Nijmegenu Mienke de Wildeová, ktorá o sebe tvrdí, že je členkou Cirkvi Lietajúceho špagetového monštra. Jej sťažnosť je založená na tvrdení, že odmietnutie úradov ponechať jej v pase fotografiu s cedidlom na hlave je v rozpore s právom týkajúcim sa slobody náboženského vyznania. 

Pastafariánstvo vzniklo v Spojených štátoch ako parodická alternatíva k tradičnému náboženstvu a má prívržencov po celom svete. DutchNews.nl uviedol, že nespokojná De Wildeová zvažuje, že sa so svojim prípadom obráti na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Podľa jej slov je totiž pastafariánstvo uznávané ako náboženstvo v niektorých krajinách EÚ.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články