Čile zakročilo proti náporu turistov: Na Veľkonočný ostrov sa už tak ľahko nedostanete | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Čile zakročilo proti náporu turistov: Na Veľkonočný ostrov sa už tak ľahko nedostanete

Sochy na Veľkonočnom ostrove
Sochy na Veľkonočnom ostrove
Zdroj: pixabay.com
30.07.2018 22:10

SANTIAGO - Čile sa rozhodlo obmedziť cestovný ruch na Veľkonočnom ostrove ležiacom v Tichom oceáne asi 3500 km západne od jeho pobrežia, pretože v ostatných rokoch práve turisti predstavovali hrozbu pre ostrov, pre tamojšie tradície a kultúru. Do lokality prenikli negatívne prvky, problémy s odpadom, kriminalita vrátane prejavov násilia v rodine.


Veľkonočný ostrov je od roku 1888 pod čilskou správou. Ešte v marci čilský parlament schválil novelu legislatívy, v zmysle ktorej dôjde k obmedzeniu počtu návštevníkov ostrova z Čile i zahraničia, ako aj dĺžky obdobia, ktoré strávia na ostrove známom mimoriadne osobitými sochami.

Obmedzenia nadobudnú platnosť v prvý augustový deň 2018 a budú znamenať, že návštevníci z čilskej pevniny, ako aj turisti zo zahraničia budú môcť stráviť na Veľkonočnom ostrove namiesto doterajších 90 maximálne 30 dní. Informovali o tom tamojšie médiá.

Podľa výsledkov sčítania ľudu zo sklonku uplynulého roka žilo na spomínanom ostrove vlani 7750 osôb, čo predstavuje takmer dvojnásobok počtu spred niekoľkých desaťročí, teda v čase, keď tu ešte nedochádzalo k rozvoju cestovného ruchu. Nová legislatíva sprísni i podmienky usadenia sa na ostrove.

Turisti budú musieť po príchode predložiť potvrdenie o rezervácii ubytovania alebo pozvanie od miestnych občanov. Najvýchodnejší ostrov Polynézie je vulkanického pôvodu. Písomné záznamy o jeho ranej histórii nie sú k dispozícii. Jeho osídlenie sa spája s obdobím 300-1200 rokov nášho letopočtu. V roku 1996 bol ostrov zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Od 30. júla 2007 má štatút zvláštneho územia Čile.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články