Obrovská pocta potápačovi (†38), ktorý zachraňoval chlapcov z jaskyne: Kráľovské vyznamenanie | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Obrovská pocta potápačovi (†38), ktorý zachraňoval chlapcov z jaskyne: Kráľovské vyznamenanie

Zdroj: FB / The North Face Adventure Team, TASR
14.07.2018 19:10

BANGKOK - Thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón vydal v sobotu nariadenie, ktorým posmrtne povyšuje a vyznamenáva potápača elitnej jednotky SEAL thajských námorných síl Samana Kunana. Ten vo veku 38 rokov zahynul začiatkom tohto mesiaca pri operácii na záchranu 13 futbalistov uviaznutých v zaplavenej jaskyni na severe Thajska. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


Saman Kunan prišiel o život 6. júla, keď v jaskyni rozmiestňoval nádoby so stlačeným vzduchom a pripravoval tak záchrannú akciu, ktorú s napätím sledoval celý svet. Trvala tri dni po sebe - začala sa v nedeľu 8. júla a v utorok 10. júla sa úspešne skončila. Záchranári s potápačmi vyslobodili z jaskyne všetkých 12 futbalistov chlapčenského tímu a ich 25-ročného trénera.

Kráľ v nariadení povýšil Samana na korvetného kapitána a udelil mu kráľovské vyznamenanie Rytier Veľkého kríža, teda Rad Bieleho slona prvej triedy. Saman ako jediný zahynul pri záchrannej operácii.

Záchrana 12 futbalistov a
Zdroj: SITA/AP

Dvanásť futbalistov, chlapcov vo veku 11 až 16 rokov, a ich 25-ročný tréner uviazli v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai 23. júna, keď im blesková záplavová voda znemožnila vyjsť jediným východom z jaskyne.

Úspešná akcia

Thajských chlapcov a ich futbalového trénera, ktorých zachránili zo zatopenej jaskyne pri nebezpečnej záchrannej akcii napäto sledovanej celým svetom, prepustia z nemocnice nasledujúci týždeň, vo štvrtok 19. júla. V sobotu to na tlačovej konferencii oznámil thajský minister zdravotníctva Piyasakol Sakolsatayadorn.

Podľa ministra majú futbalisti aj tréner odolné telá a sú už zdraví. Pokiaľ ide o infekcie, niektorí mali slabší zápal pľúc, ale ten už pominul a všetci zachránení sú bez horúčky. "Budeme potrebovať spoluprácu médií, keď sa budú chlapci a ich rodiny prispôsobovať každodennému životu," uviedol podľa tlačovej agentúry DPA minister novinárom. "Pomáhame im pripraviť sa na pozornosť, ktorú im budú médiá venovať," dodal politik. Deti a tréner sa zotavujú dobre a už sa nevedia dočkať obľúbených jedál, napísala agentúra AP.

Záchranná akcia v thajskej
Zdroj: SITA/AP/Thai NavySeal via FB

Dojímavé videoodkazy zverejnené na sobotňajšej tlačovej konferencii zachytávajú deti, ako vymenovávajú svoje jedlá, na ktoré sa po odchode z nemocnice už tešia. Chlapci a ich 25-ročný futbalový tréner majú v súčasnosti prísnu diétu, pričom niektorí z nich schudli v jaskyni počas 18-dňového mučivého čakania na záchranu päť kilogramov. Medzi ich dychtivo očakávanými jedlami je napríklad pomaly pečené bravčové stehno s ryžou varenou v pare, dochrumkava opečená bravčovina, suši, stejk a KFC.

Zotavujú sa

Chlapci majú na videách ešte na tvári rúška, aby ich ochránili pred prípadnou infekciou. Lekári oznámili, že piatok, keď boli videá nakrútené, bol posledným dňom, keď museli mať futbalisti rúška. Štrnásťročný Ekarat Wongsukčan, prezývaný Biw, v odkaze povedal: "Ahojte, volám sa Biw a mám sa dobre. Chcem sa poďakovať každému, kto si o nás robil starosti." 

Obrovská pocta potápačovi (†38),
Zdroj: YouTube/4 News

Všetci 13 zachránení veľmi ďakovali za podporu, ktorú im ľudia prejavovali. Skupina zachránených sa teraz nachádza v nemocnici v spomínanej provincii Čiang Rai neďaleko hranice s Mjanmarskom, okolo 1000 kilometrov severne od thajského hlavného mesta Bangkok.


Galéria

Záchrana 12 futbalistov a Záchranná akcia v thajskej

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články