Zázrak po obrovskej dráme: Hrdinovia to zvládli, FOTO chlapci aj s trénerom sú vonku z jaskyne | Topky.sk

Sobota, 23. február 2019. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Zázrak po obrovskej dráme: Hrdinovia to zvládli, FOTO chlapci aj s trénerom sú vonku z jaskyne

Mladí futbalisti aj tréner sú úspešne zachránení.
Mladí futbalisti aj tréner sú úspešne zachránení.
Zdroj: SITA/AP/Vincent Thian, Facebook
10.07.2018 16:30

MAE SAI - Zo zaplavenej jaskyne na severe Thajska sa už podarilo zachrániť všetkých štyroch zostávajúcich mladých futbalistov aj ich trénera, ktorí tam boli uväznení viac ako dva týždne. Informovali o tom zástupcovia thajských jednotiek SEAL s tým, že ešte čakajú na lekára a troch svojich členov, ktorí boli s chlapcami od prvého dňa, keď ich našli.


Zázrak po obrovskej dráme:
Zdroj: Facebook

Záchranári odštartovali riskantnú trojdňovú záchrannú operáciu v nedeľu, pričom počas prvých dvoch dní z jaskyne vyslobodili osem chlapcov. Dnešná akcia sa začala krátko po 10:00 miestneho času (5:00 stredoeurópskeho letného času) a zúčastnilo sa na nej 19 potápačov.

Chlapcov bolo potrebné z jaskyne vytiahnuť napriek tomu, že to bola veľmi riskantná operácia. V oblasti sa totiž začína obdobie dažďov a ich záchrana by už o niekoľko dní neprichádzala do úvahy. Na akcii sa podieľali potápači z Thajska i zo zahraničia.

Zázrak po obrovskej dráme:
Zdroj: SITA/AP/Elon Musk

Chlapcov a ich trénera museli postupne jedného po druhom previesť zložitým jaskynným systémom vrátane chodieb, ktoré sú až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základy potápania, hoci doteraz s ním nemali žiadne skúsenosti.

Zázrak po obrovskej dráme:
Zdroj: profimedia.sk

Oblasť na severe Thajska bičoval v pondelok neskoro večer hustý dážď, ale sústavný lejak trval aj v utorok. Keď potápači vyviedli v pondelok večer z jaskyne štyroch chlapcov, úrady naznačili, že záchranná akcia bude pokračovať aj tretí deň. Avšak takisto varovali, že hustý lejak môže ich úsilie pribrzdiť.

Thajskí záchranári pokračujú vo
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian

Záchranné misie trvali takmer pol dňa. Pondelková misia zabrala okolo deväť hodín, teda o dve hodiny menej než nedeľná.

Zázrak po obrovskej dráme:
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Thian

Návšteva Elona Muska

Miliardár, inžinier, vynálezca, vizionár a úspešný podnikateľ v oblasti novátorských technológií Elon Musk v utorok ráno na Twitteri oznámil, že navštívil zaplavenú jaskyňu a nechal tam miniponorku pre prípadné využitie v budúcnosti. Musk na Twitteri napísal: "Práve som sa vrátil z jaskyne číslo 3." Myslel tým veliteľské centrum záchranárov nachádzajúce sa priamo v jaskynnom komplexe. Na sociálnej sieti zverejnil aj fotografie z vnútra jaskyne a video zachytávajúce ľudí, ako sa brodia priestorom po pás vo vode.

Elon Musk navštívil zaplavneú
Zdroj: Twitter/ラット・スパーブ

Musk ponúkol potápačom ponorku "vo veľkosti dieťaťa", nazvanú Diviak - po detskom futbalovom tíme. Ponorka by mohla v záchrannej operácii pomôcť. Musk zverejnil aj videá ponorky, ako ju testujú v Kalifornii v bazéne s umelo vytvorenými úzkymi chodbami, podobnými tým v jaskyni.

Elon Musk navštívil zaplavneú
Zdroj: Twitter/ラット・スパーブ

Zachránení chlapci sú v poriadku

Osem chlapcov zachránených z čiastočne zaplavenej jaskyne na severe Thajska má "vynikajúcu náladu" a tiež odolný imunitný systém, pretože sú to trénovaní futbalisti. V utorok to oznámil predstaviteľ thajského ministerstva pre verejné zdravotníctvo, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Zázrak po obrovskej dráme:
Zdroj: SITA/AP Photo/Sakchai Lalit

Podľa predstaviteľa prví štyria zachránení chlapci, vo veku 12 až 16 rokov, môžu teraz konzumovať obvyklú stravu, avšak "nič "pikantné". Dvaja z chlapcov majú zrejme pľúcnu infekciu, ale všetci ôsmi sú vo všeobecnosti "zdraví a usmievaví". 

"Tieto deti sú futbalisti, takže majú odolný imunitný systém", dodal predstaviteľ. "Sú šťastní, že sa dostali von z jaskyne, a ešte podstúpia psychologické hodnotenie," vysvetlil. Druhá štvorčlenná skupina chlapcov zachránených v pondelok je vo veku 12 až 14 rokov. Niektorých chlapcov už videli členovia rodiny, ale iba spoza sklenenej steny. Chlapci zostanú v nemocnici najmenej sedem dní. Hlboko v jaskyni sú ešte uviaznutí štyria chlapci a ich 25-ročný tréner.

Záchranná akcia časť 3 sa začína

Tretia operácia zameraná na vyslobodenie zvyšných štyroch chlapcov a ich 25-ročného trénera z čiastočne zaplavenej jaskyne sa v utorok začala na severe Thajska, informuje agentúra AP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Autá smerujú k diere
Zdroj: TASR/AP

Záverečná fáza záchrannej operácie sa začala v skorších ranných hodinách než v nedeľu a pondelok v dôsledku hrozby, že v oblasti spadne viac zrážok. Na akcii sa podieľa 19 potápačov a očakáva sa, že potrvá dlhšie než predchádzajúce dve operácie - okrem štyroch chlapcov a ich trénera totiž plánujú vyniesť aj jedného lekára a troch príslušníkov thajského námorníctva, ktorí sa spolu s uviaznutým futbalovým tímom nachádzajú v jaskyni.

Záchranári kráčajú ku vchodu
Zdroj: TASR/AP Photo/Sakchai Lalit

Vonku sú už potápači aj lekár

Z čiastočne zaplavenej jaskyne Tcham Luang Nang Non v Thajsku sa dostali v utorok do bezpečia aj lekár a traja potápači z thajskej elitnej námornej jednotky, ktorí vnútri po celý čas poskytovali podporu skupine uviaznutých chlapcov a ich trénerovi.

Oznámil to v utorok večer miestneho času Narongsak Osatanakorn, vedúci záchrannej operácie a guvernér provincie Čiang Rai, podľa ktorého sa tak misia úspešne zavŕšila, uviedla agentúra AP. Elitní potápači zverejnili na Facebooku fotografiu usmievajúcich sa štyroch mužov v potápačských oblekoch a v slnečných okuliaroch tesne po ich výstupe von z podzemia, kde strávili spolu s chlapcami niekoľko dní. "Podarilo sa nám niečo, čo nikto nepovažoval za možné," povedal Osatanakorn po skončení 18-dňovej drámy.

Skupina 12 mladých futbalistov s trénerom uviazla v jaskynnom komplexe Tcham Luang Nang Non ešte 23. júna. V nedeľu a pondelok sa potápačom podarilo vyslobodiť každý deň štyroch chlapcov. Posledných štyroch chlapcov aj s trénerom vyviedli z podzemia v utorok.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
VIDEO: Twitter/Elon Musk, YouTube/CBS News, YouTube/SahaSompop/Polimer News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články