Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Alžírsko za posledné mesiace odmietlo 13-tisíc migrantov: Mnohí zomreli na Sahare

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Nabil

ASSAMAKA - Alžírsko nechalo za posledných 14 mesiacov na Sahare bez jedla a vody viac než 13-tisíc migrantov, medzi nimi tehotné ženy a deti. Svedectvá o tom agentúre The Associated Press podali viac než dve desiatky tých, čo deportácie, často pod hrozbou namierených zbraní, prežili.


Takmer všetci uviedli, že videli iných migrantov počas pochodu späť kolabovať, keďže teploty dosahovali až 48 stupňov Celzia. Tých, čo odpadli, už nikdy viac nevideli. Tým šťastnejším sa podarilo po niekoľkých hodinách doraziť do najbližšej dediny na hraniciach s Nigerom alebo Mali. Mnohí iní však blúdia aj celé dni, kým ich nájdu záchranné tímy OSN.

Alžírsko napriek tomu odmieta, že by s migrantmi zle zaobchádzalo. Masové deportácie krajina vystupňovala od októbra 2017, keď Európska únia obnovila tlak na severoafrické štáty, aby otáčali migrantov smerujúcich do Európy. Únia údajne vie, čo Alžírsko robí, podľa jej hovorcu však "suverénne štáty" môžu vyhosťovať migrantov, pokiaľ tak robia v súlade s medzinárodným právom.

Viac o téme:
ZDROJ: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články