Ide do tuhého: Británia zvažuje kroky proti Rusku kvôli otrave bývalého ruského špióna | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Ide do tuhého: Británia zvažuje kroky proti Rusku kvôli otrave bývalého ruského špióna

Theresa Mayová
Theresa Mayová, Zdroj: SITA/AP
13.03.2018 12:42

LONDÝN - Britská vláda zvažuje možnosti, ako postupovať v prípade útoku na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije, ku ktorému došlo minulý týždeň v anglickom meste Salisbury a bola pri ňom použitá bojová otravná látka typu novičok ruskej výroby. Informovala o tom agentúra AP.


Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok v súvislosti s útokom na Skripaľa uviedol, že Rusko požaduje prístup k vzorkám nervovoparalytickej látky, ktorou bol exšpión otrávený, a zároveň dodal, že Rusko s týmto prípadom nemá nič spoločné.

Podľa nemenovaných britských predstaviteľov premiérka Theresa Mayová zvažuje viacero alternatív vrátane ekonomických a politických opatrení, ktoré voči Moskve Británia zavedie, ak do utorňajšej polnoci nevysvetlí, akú úlohu v prípade otravy Skripaľa (66) a jeho dcéry (33) zohrala. 

Mayová v pondelok v britskom parlamente povedala, že za útokom na Skripaľa a jeho dcéru s "najväčšou pravdepodobnosťou" stojí Rusko, pričom jeho predstaviteľov vyzvala, aby vysvetlili, ako sa mimoriadne nebezpečná bojová látka typu novičok - vyrábaná v časoch studenej vojny v bývalom Sovietskom zväze - dostala do anglického Salisbury.

K prípadu Skripaľ sa vyjadril aj bývalý britský minister zahraničných vecí David Miliband, ktorý podľa AP Mayovú vyzval, aby hľadala podporu v Európe i v Spojených štátoch. 

Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným strediskom v meste Salisbury. Obaja sa stále nachádzajú v kritickom stave. Vo vážnom stave je aj policajt, ktorý sa im pokúšal pomôcť. Polícia prípad vyšetruje ako útok nervovoparalytickou látkou.

Skripaľa v roku 2006 usvedčili v Rusku zo špionáže pre Britániu. Neskôr mu trest skrátili a v roku 2010 sa v rámci výmeny špiónov dostal na slobodu. Bývalý agent odvtedy žil utiahnutým životom v Salisbury.

Novičok (v preklade "nováčik") je skupina mimoriadne účinných nervovoparalytických bojových prostriedkov, ktoré v 70.-80. rokoch vyvinuli v bývalom Sovietskom zväze. Podľa britského experta Thomasa Moora sú látky skupiny novičok jednými z najúčinnejších, aké kedy vznikli. Sú údajne desaťkrát účinnejšie než látka VX, ktorou bol na letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur vlani vo februári usmrtený brat severokórejského vodcu Kim Čong-una.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články