Trump zase neudržal jazyk za zubami: OSN, Senegal a Salvádor odsúdili jeho vyjadrenie | Topky.sk

Utorok, 17. júl 2018. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Trump zase neudržal jazyk za zubami: OSN, Senegal a Salvádor odsúdili jeho vyjadrenie

Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump, Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci, File
13.01.2018 08:05

NEW YORK - Dôstojnosť, rovnosť a ľudské práva utečencov a migrantov je nevyhnutné rešpektovať, uvádza sa v piatkovom vyhlásení generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý tak reagoval na vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa ohľadom obnovenia ochrany prisťahovalcov z Haiti, Salvádora a afrických krajín. Tie Trump údajne nazval "špinavými dierami", napísala agentúra AP.


Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric v reakcii na Trumpove vyjadrenia poukázal na Guterresov štvrtkový prejav o migrácii. Generálny tajomník v ňom vyzval všetky štáty, aby sa zamerali na nesmierne pozitívny prínos migrácie a narábali so "skutočnosťami, nie s predsudkami".  

Senegalský prezident Macky Sall uviedol, že je Trumpovými vulgárnymi výrokmi na adresu prisťahovalcov z afrických krajín a Haiti otrasený. "Afrika a čierna rasa si zaslúžia úctu a ohľaduplnosť všetkých," uviedol Sall. Na Trumpove slová reagovalo aj salvádorské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Spojeným štátom zaslalo protestnú nótu a požaduje "rozhodné odmietnutie" vyjadrenia amerického prezidenta.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Evan Vucci, File

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články