Strašný osud novomanželov: Skonali pod nožmi vlastnej rodiny, mali pošpiniť ich česť | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Strašný osud novomanželov: Skonali pod nožmi vlastnej rodiny, mali pošpiniť ich česť

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
27.11.2017 20:10

ISLAMABAD - V pakistanskom meste Karáči zatkli v pondelok desiatich mužov, ktorí sa podieľali na vražde novomanželov. Telá devätnásťročnej Hasiny Bibi a 24-ročného Abdula Hádího našli policajti krátko predtým na tamojšom cintoríne. Ženu a muža dobodali nožmi krátko po svadbe ich vlastní otcovia a ďalší deviati mužskí príslušníci oboch rodín.


Dôvodom bolo, že na túto svadbu mladý pár nemal zvolenie od svojich rodín, čím údajne pošpinil ich rodinnú česť. Otca nebohej dievčiny sa zatiaľ zatknúť nepodarilo, lebo pred policajtmi ušiel. Ostatní muži sa k vražde priznali.

Vražda zo cti je v ultrakonzervatívnych moslimských spoločenstvách naďalej tradíciou, napriek tomu, že väčšina krajín sa proti takýmto praktikám snaží bojovať. Mužskí príbuzní pri nej na základe rozhodnutia rodinnej rady zabíjajú prevažne ženy, ktoré sa podľa nich previnili proti islamskému právu, najčastejšie nepovoleným vzťahom s mužom alebo iným činom, ktorý sa podľa nich prieči morálke.

Len v samotnom Pakistane pri vraždách zo cti zahynie približne tisíc žien ročne. Muži sa obeťami vrážd zo cti stávajú len zriedkavo, väčšinou je to práve v prípadoch sobášov proti vôli rodiny.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články