Maďarsko nepodporí členstvo Chorvátska a Rumunska v OECD: Subjektívne dôvody | Topky.sk

Štvrtok, 23. máj 2019. Meniny má Želmíra, zajtra Ela.

Maďarsko nepodporí členstvo Chorvátska a Rumunska v OECD: Subjektívne dôvody

Viktor Orbán
Viktor Orbán
Zdroj: SITA/AP Photo/Burhan Ozbilici
08.09.2017 19:40

BUDAPEŠŤ - Maďarsko nepodporí vstup Chorvátska a Rumunska do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Dnes o tom v Budapešti informovalo maďarské ministerstvo zahraničných vecí.


Vo vyhlásení rezort diplomacie uviedol, že Rada OECD dnes rokovala v Paríži o rozširovaní tejto organizácie. Predstaviteľ Maďarska na schôdzke avizoval, že jeho krajina nepodporí žiadosť o členstvo v prípade Chorvátska ani Rumunska.

V prípade Rumunska je dôvodom odmietavého postoja Maďarska zatvorenie maďarského katolíckeho gymnázia v meste Targu Mureš. Maďarská vláda sa v reakcii na tento krok rozhodla pozastaviť na neurčitý čas podporu Rumunska v jeho snahách o získanie členstva v rôznych medzinárodných organizáciách.

Maďarský rezort diplomacie označil pozastavenie činnosti uvedeného gymnázia za mimoriadne nepriateľský a vážny krok. Rumunské orgány ponúkli ako náhradu tri vzdelávacie zariadenia, dve z nich sú rumunské - drevárska a stavebná škola. Väčšina žiakov by sa tak ale podľa Budapešti nemohla vzdelávať vo svojom rodnom jazyku.

V prípade Chorvátska vyvolala nevôľu sporná situácia okolo investícií maďarskej ropnej spoločnosti MOL v Chorvátsku, ako aj konflikt Chorvátska s vodcom MOL-u Zsoltom Hernádim. Chorvátsko začiatkom októbra 2013 vydalo na Hernádiho medzinárodný zatykač. Podozrievali ho, že podplatil bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera v záujme získania vplyvu MOL v spoločnosti INA so sídlom v Záhrebe. Šéf MOL-u 5. septembra podal na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu žalobu na Chorvátsko. Uvádza v nej, že chorvátske orgány vydali protiprávne medzinárodný zatykač, čím mal obmedzenú slobodu pohybu.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články