Švédsko bolo napadnuté teroristami! Nákladiak vpálil do davu, už majú podozrivého | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Švédsko bolo napadnuté teroristami! Nákladiak vpálil do davu, už majú podozrivého

Miesto, kde prišlo k útoku
Miesto, kde prišlo k útoku
Zdroj: Twitter
07.04.2017 22:57

ŠTOKHOLM - Ďalší teroristický útok. Do davu na pešej zóne v centre Štokholmu vpálilo nákladné auto. Podľa denníka Svenska Dagbladet sú na mieste viacerí mŕtvi. Situáciu sledujeme ONLINE.


  • Švédske médiá hovoria o piatich mŕtvych a ďalších zranených
  • Zabíjať mal kamión, ktorý vošiel na chodník a potom narazil do obchodného centra
  • Na mieste bola počuť aj streľba

VIDEO z miesta činu

Situáciu sledujeme ONLINE

22:08 Švédsko po útoku posilňuje svoje hranice. 

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP

21:13 Na severe Štokholme bol zadržaný muž, ktorý sa prihlásil k zodpovednosti za dnešný teroristický útok. Napísal to s odkazom na svoje zdroje denník Aftonbladet. Polícia zatknutie potvrdila s tým, že zadržaná osoba "mohla byť s incidentom spojená". Zadržaný muž je vraj ľahko zranený. Policajtom sa mal priznať, že útok vykonal.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP

21:04 Švédska polícia oznámila, že teroristický útok si vyžiadal štyroch mŕtvych. Informácie o obetiach sa ale stále rôznia, pretože podľa lekárov bol pri akcii zabitý jeden človek. Štokholmská radnica zas oznámila, že mŕtvi sú traja. Zdravotníci ošetrili v nemocnici pätnásť zranených. Deväť z nich je vo vážnom stave, sú medzi nimi aj deti. 

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP

20:38 Predseda vlády SR Robert Fico poslal dnes sústrastný telegram premiérovi Švédskeho kráľovstva Stefanovi Löfvenovi. Premiér v telegrame píše, že s obrovským zármutkom a znepokojením prijal tragickú správu o dnešnom teroristickom útoku v centre Štokholmu, pri ktorom zahynuli nevinní občania a mnoho ďalších bolo zranených.

"Dovoľte mi, prosím, v mene vlády Slovenskej republiky, ako aj vo svojom, vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým príbuzným obetí. Moje myšlienky v tejto ťažkej chvíli smerujú k švédskemu ľudu. Slovenská republika odsudzuje tento ohavný čin a osobne vyjadrujem presvedčenie, že nás vzájomne dokáže ešte viac zomknúť v boji proti celosvetovému terorizmu. Vážený pán premiér, prijmite, prosím, vyjadrenie mojej hlbokej úcty,"

20:25 Po predpokladanom atentáte nákladným vozidlom začala švédska polícia v prípade predbežné vyšetrovanie podozrenia z terorizmu. Vyšetrovatelia dnes popoludní na policajnej stanici vypočúvali dvoch svedkov. "Momentálne nie sú podozriví z trestného činu," uviedla polícia v oznámení. Vyšetrovatelia však dúfajú, že z týchto výpovedí získajú užitočné informácie. Po ďalšom mužovi, ktorý sa nachádzal v blízkosti miesta predpokladaného teroristického útoku, polícia pátra.

20:08 Štokholmom prechádzajú tisíce ľudí, ktorí sa vzhľadom na to, že všetky autobusy aj vlaky v meste boli zrušené, musia presúvať pešo. 

19:58 Pohľad na miesto nešťastia, záchranné zložky odvážajú zranených. 

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: SITA/AP

19:29 Polícia v súvislosti s útokom vypočúva dve osoby, ale neprezradila ich identity. Zároveň uviedla, že "to absolútne neznamená, že ide o podozrivých". 

19:08 Z nákupného centra po útoku vychádzal dym. 

18:56 Po zvyšok dňa boli zrušené všetky vlaky z/na hlavnú štokholmskú stanicu. Stanica bola už skôr kvôli dnešným udalostiam evakuovaná. 

18:43 Na snímke je muž v čiernej kapucni a olivovo-zelenej bunde, po ktorom pátra polícia v súvislosti s útokom. 

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP

18:33 Švédsky kráľ Karol Gustáv XVI. reagoval v krátkom vyhlásení, že švédska kráľovská rodina si so zármutkom vypočula správu o dnešnom útoku v Štokholme, ktorého pozadie a rozsah zatiaľ nie sú známe. "Sledujeme vývoj, naše myšlienky sú však s tými, ktorých tieto udalosti postihli a s ich rodinami".

18:30 Správy, že v nákladnom aute boli výbušniny, sa nepotvrdili.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP

18:27 Švédska polícia odmietla potvrdiť počet obetí a zranených. Súčasne uviedla, že v súvislosti s ním zatiaľ nikoho nezatkla a vodiča nenašla. "Nie sme v styku s človekom alebo s ľuďmi, ktorí viedli nákladný automobil," uviedol policajný šéf Dan Eliasson. 

18:13 Švédski policajti zatiaľ v súvislosti s dnešným útokom v Štokholme nikoho nezadržali, nemôžu potvrdiť ani počet obetí. Povedali to dnes na tlačovej konferencii. Ukázali však novinárom obrázok "záujmovej" osoby, s ktorou sa chcú spojiť. "Nie sme v kontakte s osobou alebo osobami, ktoré nákladné auto riadili," povedal policajný šéf Dan Eliasson. Správy o bezprostrednej hrozbe ďalšieho útoku podľa neho nie sú.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP

18:02 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi obeťami útoku v Štokholme alebo medzi zranenými boli občania Slovenskej republiky.

17:50 Podľa informácií švédskych novinárov mal útočník oblečenú zelenú bundu, šedú mikinu a obuté biele topánky. 

17:48 Po útoku v Štokholme boli zavedené zvýšené bezpečnostné opatrenia aj v metropolách ďalších severských krajín. Fínska polícia uviedla v centre Helsínk policajtov do stavu zvýšenej pohotovosti, nové bezpečnostné opatrenia hlási aj spomínané nórske Oslo. Väčšiu pozornosť budú bezpečnostné zložky venovať aj miestam s veľkým zhromaždením ľudí.

17:41 Kvôli útoku boli uzavreté všetky vládne úrady vrátane ministerstva zahraničia a ich zamestnanci nesmú tieto objekty opustiť. Uzavretý je aj parlament a ľudia vo vnútri sú nabádaní, aby počkali na pokyny polície. 

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP
 

17:38 Dnešný útok sa odohral len pár metrov od samovražedného atentátu, ku ktorému tu došlo v roku 2010 krátko pred Vianocami. 

17:31 Polícia je v pohotovosti aj v Nórsku, konkrétne na letisku v Osle a v najväčších mestách tejto severskej krajiny. Tamojší policajti môžu byť odteraz aj do odvolania vyzbrojení zbraňami, ktoré za normálnych okolností nenosia. 

17:23 Švédska polícia po vražednom útoku vykonala niekoľko dramatických bezpečnostných opatrení a vyzvala obyvateľstvo, aby sa vyhlo stredu metropoly. Podľa televízie CNN polícia evakuovala hlavnú stanicu v centre mesta, uzavrela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: TASR/AP

17:16 Švédsko a švédske úrady môžu počítať s plnou podporou Európskej komisie, uviedol dnes jej predseda Jean-Claude Juncker. Reagoval tak na dnešný incident v centre Štokholmu.

17:13 O zatknutí podozrivého kolujú zmätočné informácie. Zatiaľ čo švédsky premiér uviedol, že v súvislosti s útokom bola zadržaná jedna osoba, polícia túto informáciu vyvrátila. 

17:00 VIDEO Policajti zatýkajú podozrivého.

16:56 Objavila sa fotka zo zatýkania podozrivého.

Švédska polícia zatýka podozrivého.
Zdroj: Twitter/Sky news

16:30 Pravdepodobne išlo o teroristický útok. Švédske úrady to zrejme potvrdia už čoskoro.

16:29 Švédska polícia potvrdila, že kúsok od miesta činu bola počuť streľba.

16:29 Nákladiak mal byť naložený výbušninami.

Do davu na pešej
Zdroj: TASR/AP

16:27  "Je tu totálny chaos, neviem, koľkí sú zranení, mnohí ľudia sú v šoku," citovala BBC predavača daného obchodného domu Leifa Arnmara. Hovoril pre švédsku televíziu SVT.

16:25 Pivovar Spendrups potvrdil, že počas dňa mu ukradli kamión.

16:24 Švédska polícia zadržala podozrivého z teroristického útoku.

16:20 Objavilo sa nové video, ako zasahujú záchranári.

16:17 Na mieste sú protiteroristické jednotky a veľké množstvo záchranárov.

16:13 Ľudia v panike utekali z vlakovej stanice. Uzavreli ju s tým, že sa tam mal nachádzať útočník. Informácia nie je zatiaľ potvrdená.

16:09 Podľa očitých svedkov z auta vybehol muž s kuklou na hlave a utiekol.

Do davu na pešej
Zdroj: TASR/AP

16:07 Premiér Stefan Löfven vyhlásil, že Švédsko bolo napadnuté. Všetky doterajšie informácie naznačujú, že išlo o teroristický útok.

Do davu na pešej
Zdroj: TASR/AP

16:06 Podľa švédskeho premiéra bola zadržaná jedna osoba.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: Twitter

16:04 Kamión, ktorý útočil, prepravoval pivo a mal byť pôvodnému majiteľovi ukradnutý.

Do davu na pešej
Zdroj: TASR/AP

16:02 Tajná policia sa zdráha vysloviť, či išlo o teroristický čin. Očití svedkovia však tvrdia, že auto išlo veľkou rýchlosťou, keďže v centre majú autá zákaz jazdiť rýchlo.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: Twitter

16:00 Nad mestom lietajú vrtuľníky

15:57 Štokholm vyhlásil najvyšší stupeň ohrozenia. Vydali aj zákaz vychádzania. Uzavreli aj prístup k parlamentu. Uzavreté je aj metro.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: Twitter

15:55 Štokholmská železnica uzavrela vlakové spojenia.

15:54 Ďalšia fotka zo šévdskych ulíc. Centrum je uzavreté.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: Twitter

15:52 Na fotkách z miesta činu je vidieť krv

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: Twitter

15:45 Objavili sa aj neoficiálne správy, že na mieste bolo počuť streľbu

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: Twitter

15:43 Prvá správa o incidente bola polícii nahlásená o 14:52

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: Twitter

15:42 Svedkovia vypovedali, že na zemi po incidente ležali zranení ľudia. Ďalší v panike utekali. "Videl som stovku ľudí, ako utekajú ako o život," informoval Aftonbladet.

Švédsko bolo napadnuté teroristami!
Zdroj: Twitter

15:35 Reportér P4 Extra hovorí o chaose a zdesených ľuďoch, ktorí volajú s plačom domov, že sú v poriadku. "Videl som na vlastné oči minimálne troch mŕtvych, ale pravdepodobne ich bude viac," Nákladné auto zastavil až náraz do obchodného domu.

15:33 Auto vletelo medzi ľudí tesne pred 15. hodinou v nákupnej zóne Drottninggatan, ktorá patrí k švédskej metropole.

15:31 Očití svedkovia hovoria o tom, že kamión vpálil do davu ľudí vo veľkej rýchlosti.

15:29 Polícia uzatvorila oblasť. Na mieste vládne chaos.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, Topky.sk
FOTO: TASR/AP, SITA/AP; Twitter

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články