Nedeľa, 11. apríl 2021. Meniny má Július, zajtra Estera.

Ministri zahraničia EÚ vyzvali Turecko, aby otvorilo svoje hranice pre Sýrčanov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
06.02.2016 17:23

AMSTERDAM – Európska únia dnes vyzvala Turecko, aby otvorilo svoje hranice pre tisíce Sýrčanov utekajúcich pre urputnými ofenzívami vládnych síl a intenzívnymi ruskými leteckými útokmi. Po neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ s ich tureckým kolegom v Amsterdame to dnes povedala šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová.


Uviedla, že jedným z cieľov podpory, ktorú EÚ poskytuje Turecku, je zaručiť, že Ankara dokáže ochrániť a prijať ľudí žiadajúcich o azyl. Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Čavušoglu dnes povedal, že jeho vláda uplatňuje "politiku otvorených hraníc pre ľudí utekajúcich pred agresiou (sýrskeho) režimu a pred leteckými útokmi Ruska", citovala ho tlačová agentúra AP. "Už sme prijali najmenej 5000 z nich. Ďalších 50.000-55.000 je na ceste a nemôžeme ich tam nechať," dodal.

Guvernér pohraničnej tureckej provincii Kilis, Süleyman Tapsiz, dnes uviedol, že sa Turecko stará o približne 30.000-35.000 Sýrčanov na sýrskej strane hraníc, ale neplánuje ich vpustiť na svoje územie, iba ak v prípade nejakej "mimoriadnej krízy".

Tisíce Sýrčanov utekali v piatok smerom k tureckým hraniciam pred intenzívnymi bojmi o Aleppo. Turecko však má už druhým dňom uzavretý svoj hraničný priechod Oncupinar, ktorý sa zo sýrskej strany nazýva Bab as-Salam.

Humanitárni pracovníci uviedli, že sýrskych utečencov smerujú do utečeneckých táborov v blízkosti hraníc. Guvernér povedal, že ak Rusi a Sýria útoky nezastavia, k hraniciam by mohlo doraziť ďalších 70.000 Sýrčanov. V Turecku už našlo svoj domov 2,5 milióna Sýrčanov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články