Reportáž BBC o konci Československa: Podľa Klausa to bolo ľahké, nasledoval pád Slovenska! | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Reportáž BBC o konci Československa: Podľa Klausa to bolo ľahké, nasledoval pád Slovenska!

Zdroj: YouTube
18.09.2014 07:05

PRAHA - Český exprezident Václav Klaus v stredajšom materiáli britskej vysielacej stanice BBC označil rozdelenie krajiny za "veľmi jednoduchú" vec.


Predchodca Miloša Zemana v dokumente vyrobenom v súvislosti so štvrtkovým škótskym referendom o nezávislosti na námietku redaktora Roba Camerona na margo problému so zlatými rezervami vraví, že všetko sa rozdelilo pomere dva ku jednej a jeho argumenty označil za "nesprávne". V plynulej angličtine pritom poukázal na pomer obyvateľstva Česka a Slovenska a rozdelenie "všetkého" podľa toho. "A bodka," dodal Klaus v materiáli s názvom What can Scotland learn from Czechoslovakia? (Čo sa Škótsko môže naučiť od Československa).

BBC sa venuje pokojnému rozdeleniu Československa pred 21 rokmi a podotýka, že Klaus o ňom priamo rozhodoval. Zároveň podotýka, že sa tak stalo pokojnou cestou, bez referenda a "ohromujúco" sa o celej veci rozhodlo iba päť mesiacov predtým. Britské médium hovorí aj o ťažkých začiatkoch samostatného Slovenska a veľkej devalvácii jeho meny. Priestor v tejto súvislosti dalo exministrovi financií Ivanovi Miklošovi. Ten vysvetľuje pomalý rozbeh Slovenska v porovnaní s Českom hodnotou HDP na obyvateľa. Kým vtedy podľa neho ten slovenský predstavoval iba 60 percent českého, v súčasnosti je to vyrovnané. 

Reportáž BBC o konci
Zdroj: YouTube

BBC následne uvádza, že obyvatelia oboch krajín považujú rozdelenie za úspech, no poukazuje na nostalgiu. Oslovili preto aj speváka Miroslava Žbirku, ktorý má slovensko-britský pôvod, a dlhodobo žije v Prahe. Ako na záver redaktor dodáva, hlas Škótov bude na rozdiel od Slovákov a Čechov "vypočutý".


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: youtube.com,
VIDEO: youtube.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články