Chrípka v Česku si už vyžiadala 11 životov, ministerstvo uvoľňuje lieky z rezerv | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Chrípka v Česku si už vyžiadala 11 životov, ministerstvo uvoľňuje lieky z rezerv

Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.01.2013 18:35

PRAHA - Už 11 ľudí zomrelo v ČR na následky komplikácií pri chrípkovom ochorení, informoval s odvolaním sa na hlavného hygienika ČR internetový server iDNES.cz.


Dnes do 13.00 h bolo v ČR hospitalizovaných s chrípkou 80 ľudí, 11 pacientov zomrelo, uviedol hlavný hygienik Vladimír Valenta s tým, že odborníci už súčasnú situáciu považujú za epidémiu.

      
České ministerstvo zdravotníctva zo svojich zásob uvoľnilo 1440 balení antivirotika Relenza, s ktorým možno bojovať proti chrípke. Balenia poputujú bezplatne do nemocníc a liečební dlhodobo chorých, kde je najviac ohrozených skupín populácie.
     
Podľa ministerstva ide o prvú dávku antivirotika z rezerv. Pokiaľ by nestačila, je rezort pripravený zabezpečiť a uvoľniť ďalšie lieky.
      
V druhej polovici budúceho týždňa by sa z ministerských rezerv mal dostať do obehu aj preparát Tamiflu, aplikovaný pri terapii chrípky typu A/H1N1. V tomto prípade ide však o lieky, ktorým už uplynula expiračná doba, takže si ich zdravotnú nezávadnosť a stabilitu účinnosti rezort nechá vopred otestovať.
      
Akútne respiračné infekcie postihujú v ČR podľa aktualizovaných údajov ministerstva v tomto týždni 1391 ľudí na 100.000 obyvateľov, čo znamená zvýšenie chorobnosti oproti predvianočnému obdobiu o 100 prípadov na 100.000 obyvateľov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články