Generálny riaditeľ BBC odstúpil, televíziou rezonujú sexuálne škandály | Topky.sk

°C

Štvrtok, 23. január 2020. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Generálny riaditeľ BBC odstúpil, televíziou rezonujú sexuálne škandály

George Entwistle
George Entwistle
Zdroj: guardian.co.uk
11.11.2012 07:51

LONDÝN - Generálny riaditeľ Britskej vysielacej spoločnosti (BBC) George Entwistle dnes odstúpil z funkcie. Urobil tak v súvislosti s falošným obvinením politika zo sexuálneho zneužívania detí, ktoré odznelo v jednej z hlavných televíznych relácií BBC.


 Nepravdivá informácia bola odvysielaná minulý týždeň vo večernom spravodajskom programe Newsnight, za čo sa spoločnosť tento piatok musela ospravedlniť. Odchádzajúci riaditeľ, ktorý na poste pôsobil len necelé dva mesiace, zdôvodnil svoj odchod neprijateľne nízkou žurnalistickou úrovňou televíznej relácie Newsnight z 2. novembra, za ktorú ako hlavný šéfredaktor niesol zodpovednosť.

"Dospel som k záveru, že je čestné vzdať sa pozície generálneho riaditeľa," konštatoval Entwistle (50) v krátkom vyhlásení, ktoré poskytol novinárom pred londýnskym sídlom BBC. Relácia z 2. novembra sa venovala prípadu sexuálneho zneužívania detí, ku ktorému došlo v 70. a 80 rokoch vo Walese. Počas programu jedna z obetí vyhlásila, že bola zneužívaná bývalým popredným predstaviteľom britskej konzervatívnej strany.

V programe síce neodznelo meno politika, po internete sa však rýchlo rozšírili fámy, že išlo o Alistaira McAlpinea, konzervatívneho člena Snemovne lordov. Ten rozhorčene akúkoľvek vinu poprel a pohrozil súdnou žalobou. Obeť následne priznala, že si zmýlila totožnosť osoby, ktorou bola zneužívaná, čo obrátilo rozhorčenie voči BBC. Televízia bola nútená dočasne zastaviť vysielanie investigatívnych reportáží v rámci programu Newsnight.

Podľa kritikov sa tak renomovaná televízia v poslednej dobe kompromitovala už druhým vážnym pochybením týkajúcim sa zhodou okolností tiež sexuálneho škandálu. Od októbra britskou verejnoprávnou televíznou a rozhlasovou spoločnosťou otriasa škandál okolo rozsiahleho zneužívania neplnoletých osôb, ktorého sa mal dopustiť jej pred rokom zosnulý moderátor Jimmy Savile. Polícia v tejto súvislosti vyšetruje až 300 prípadných obetí.

BBC sa stala terčom ostrej kritiky, keď vyšlo najavo, že sa jej vedenie v minulosti snažilo ututlať informácie o vyšetrovaní Savilea. Vinu na seba vzal šéfredaktor Newsnight Peter Rippon, ktorý sa v októbri vzdal funkcie. 


Galéria

Savile vyšiel BBC na George Entwistle

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA, guardian.co.uk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články