Streda, 8. december 2021. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Možno objavili stratenú loď: Viezla 700 ton zlatej rudy!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.11.2012 09:18

MOSKVA - Pátracie lietadlo a loď pravdepodobne objavili v Ochotskom mori miesto, kde sa zrejme potopila loď prevážajúca vyše 700 ton zlatej rudy. Informovala o tom dnes tlačová agentúra RIA Novosti.


Pátracie lietadlo Be-200 koncom minulého týždňa objavilo na hladine mora veľké olejové škvrny. Neskôr záchranná loď Rubin na tomto mieste pomocou špeciálnych prístrojov v hĺbke asi 25 metrov zaregistrovala obrysy objektu, ktorým by mohla byť stratená loď Amurskaja. Miesto nálezu je v blízkosti Šantarských ostrovov v Ochotskom mori.

Vzhľadom na zlé poveternostné podmienky a silné morské prúdy v oblasti sa však neuskutočnil plánovaný potápačský prieskum, ktorého cieľom je zistiť, či ide skutočne o stratenú loď. Ako uviedla agentúra RIA Novosti, prieskum sa uskutoční, keď sa zlepší počasie.

Loď s deväťčlennou posádkou a nákladom 700 ton zlatej rudy sa stratila 28. októbra v rozbúrených vlnách Ochotského mora na ruskom Ďalekom východe. V okamihu, keď loď vyslala signál o pomoc, sa plavila medzi prístavným mestom Neran a Feklistovovým ostrovom v Ochotskom mori. Od toho okamihu nie sú o lodi, ani o jej posádke žiadne správy.

Loď si na prevoz nákladu prenajala banská spoločnosť Polymetal. Jej hovorca sa odmietol vyjadriť k hodnote nákladu. Podľa špecialistov, na ktorých sa odvolávajú ruské spravodajské servery, ide o zlatú rudu z náleziska Avlajakan v Chabarovskom kraji. Z tony rudy z tejto lokality možno získať približne šesť gramov zlata, čo by znamenalo, že náklad stratenej lode má hodnotu 230.000 dolárov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články