°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Továreň na iPady: Číňania pracujú ako otroci, Apple to vyhovuje!

Číňania protestovali proti podmienkam vo fabrikách, Jobsa zobrazili ako čerta.
Číňania protestovali proti podmienkam vo fabrikách, Jobsa zobrazili ako čerta.
Zdroj: SITA
01.02.2012 16:15

ČCHENG-DU - Nadčasy bez jediného voľného dňa, 24-hodinové zmeny, po ktorých im nohy opuchnú tak, že nevládzu ani chodiť či nehumánne podmienky v preplnených ubytovniach. Tak má podľa rozhorčených zamestnancov vyzerať ich práca pre čínskych subdodávateľov firmy Apple.


Počítačový gigant čelí škandálu ohľadom výroby v Číne už dva roky. Prvýkrát prepukol, keď sa priotrávilo 140 robotníkov tekutinou na čistenie displejov pre iPhony. Potom sa objavili správy o vysokom počte samovrážd medzi zamestnancami a vlani došlo k dvom výbuchom, pri ktorých zahynuli štyri osoby, a ďalších 75 bolo zranených.

Už na začiatku prepuknutia aféry Apple sľúbil, že dohliadne na zlepšenie pomerov. Ide však o firmy, ktoré americká spoločnosť priamo nevlastní, iba s nimi má uzatvorené zmluvy. Denník New York Times však uviedol, že Apple vedel o nebezpečných podmienkach v továrňach Čcheng-du, kde došlo k explóziám. Bol na ne upozornený, ale nezasiahol.

Li Ming-ki, ktorý pracoval pre dodávateľa Applu spoločnosť Foxconn a teraz sa s ňou súdi, uviedol: "Apple sa nikdy nestaral o nič iné než o zlepšenie kvality výrobkov a zníženie nákladov. Situácia zamestnancov ich nezaujímala. "

Bývalý predstaviteľ vedenia Applu povedal, že spoločnosť vedela o otrockej práci v niektorých továrňach a že ju prehliadala, pretože "tento systém pracuje pre nás." Realita je tak úplne iná ako to, čo popisoval Steve Jobs, podľa ktorého boli v mnohých továrňach reštaurácie, kiná, bazény a nemocnice.

V neslávne známej továrni v Čcheng-du visí v hale transparent s heslom: "Pracuj ťažko dnes, alebo budeš zajtra ťažko hľadať prácu." O nátlaku na zamestnancov svedčí aj to, že okolo budov tovární sú inštalované záchrannej siete, aby nespáchali samovraždu tí, ktorí už tlak nemôžu vydržať a pokúsia sa zabiť skokom zo strechy.


Nástroje k článkuZDROJ: sz, Daily Mail, novinky.cz
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články