°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Otrasná sterilizácia: Znásilnenému dievčatku (13) preťali vajíčkovody!

Elaine Riddicková
Elaine Riddicková
Zdroj: msnbc
23.11.2011 12:00

SEVERNÁ KAROLÍNA - Keď mala trinásť, znásilnil ju sused. Otehotnela a lekári ju po pôrode syna bez jej vedomia sterilizovali. Zistila to, až keď chcela mať ďalšie deti. Elaine Riddicková (57) zo Severnej Karolíny o prežitých hrôzach prehovorila až teraz.


V trinástich rokoch ju v rodnom Winfalle znásilnil sused. Po tom, čo v jeho dôsledku otehotnela a porodila syna, jej lekári bez jej vedomia preťali vajíčkovody.

Syna vychovala, vyštudovala strednú školu a stala sa úspešnou podnikateľkou. Keď chcela v 19 rokoch druhé dieťa, a nedarilo sa jej s manželom počať, gynekologička jej oznámila, že deti mať nemôže, pretože je po sterilizácii.

"Musela som sa s tým naučiť žiť," povedala Elaine denníku Daily Mail. "Zistiť v devätnástich rokoch, že vám lekári znemožnili mať deti, je veľmi kruté."

Prax sterilizovať "mentálne zaostalé, epileptické a ženy s nízkou inteligenciou" bola v USA bežná medzi rokmi 1929 a 1974 a za tú dobu zákrok nedobrovoľne podstúpilo 7600 prevažne černošských žien. Z nich 1500 ešte žije, ale len 41 sa podarilo dať do súvisu s lekárskymi správami.

V spise vtedy trinásťročnej znásilnenej Elaine bolo nepravdivo uvedené, že je "promiskuitná a slaboduchá". Severná Karolína teraz uvažuje, že sa takto násilne sterilizovaným ženám nielen ospravedlní ako ostatné americké štáty, ale im aj poskytne finančnú kompenzáciu.


Nástroje k článkuZDROJ: sz, tn.cz
FOTO: MSNBC;
VIDEO: MSNBC

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články