Streda, 7. december 2022. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Súd k prípadu vraždy Ernesta Valka: Lúpežník sa dostal bližšie k dohode o vine a treste

Ernest ValkoGaléria fotiek (1)
Ernest Valko
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

PEZINOK - Senát Okresného súdu (OS) v Pezinku v utorok na neverejnom zasadnutí neodmietol obsah návrhu dohody o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Generálnej prokuratúry SR (GP SR) s Jaroslavom K. obvineným z lúpeže v prípade vraždy advokáta Ernesta Valka. Informoval o tom hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.


"Senát OS Pezinok na dnešnom neverejnom zasadnutí preskúmal obsah návrhu dohody o vine a treste v zmysle paragrafu 331 odseku 1 Trestného poriadku, pričom rozhodol tak, že návrh GP SR súd neodmietol. Preto vytýčil termín verejného zasadnutia na 31. januára 2020 o 9.30 h, keď sa bude rozhodovať o schválení/neschválení návrhu dohody o vine a treste," objasnil ďalej Adamčiak. Na utorkovom neverejnom zasadnutí neboli prítomné procesné strany.

"Vyšetrovanie v tejto veci bolo rozsiahle a dôkladné. Objektívne dôkazy - rekonštrukcia a znalecké posudky - preukázali priebeh skutkového deja, ktorý od samotného začiatku opísal môj klient. Bez jeho výpovede a spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní by tragická vražda Ernesta Valka nebola nikdy vyšetrená," zareagoval obhajca obvineného Jaroslava K. Daniel Lipšic.

"Rozumiem, že pri tragickom úmrtí známych osobnosti sa vždy nájdu pochybnosti, ktoré niekedy prechádzajú až do konšpiračných teórii. Bolo tomu tak po tragickej smrti M. R. Štefánika, Alexandra Dubčeka a je tomu tak aj teraz. Smutnou pravdou však je, že niekedy aj známe osobnosti zomierajú pri nehodách či nevydarených lúpežiach. Smrť je vždy tragédiou a forma tejto tragédie nijako neznižuje veľkosť osobnosti obete," zdôraznil advokát.

Prokurátor GP SR Jozef Kandera uzavrel dohodu s Jaroslavom K. koncom mája. Jaroslav K. je v prípade vraždy advokáta Valka obvinený z lúpeže a nie zo samotnej vraždy. "Dohodu som uzavrel z toho dôvodu, že Jaroslav K. výraznou mierou pomohol orgánom činným v trestnom konaní pri objasnení vraždy Valka. Bez jeho pričinenia by nebolo došlo k objasneniu tohto skutku. Výpoveď Jaroslava K. sa potvrdila výsledkami vyšetrovacieho pokusu vo Valkovom dome a následnými doplnenými znaleckými posudkami," povedal v júni Kandera.

Strelca označil

Obvinený Jaroslav K. označil za strelca Jozefa R., ten však vinu odmieta. Kandera Jaroslavovi K. navrhuje trest odňatia slobody na sedem rokov a dva mesiace. Odpykať by si ho mal v ústave so stredným stupňom stráženia. Jaroslava K. odsúdil v roku 2017 OS v Žiari nad Hronom za trestný čin lúpeže na trest odňatia slobody vo výmere šesť rokov a osem mesiacov.

Valko bol zavraždený vo svojom dome v Limbachu v roku 2010. Po viac než ôsmich rokoch policajti ukončili vyšetrovanie vraždy s návrhom na obžalobu dvoch páchateľov, 43-ročného Jozefa R. a 45-ročného Jaroslava K., ktorých motívom bolo podľa polície lúpiť vo Valkovom dome. Po Valkovom návrate mali do domu vniknúť a Jozef R. mal právnika streliť do hrudníka, čím mu mal spôsobiť smrteľné zranenie.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články