°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Politická kultúra na úplnom dne: VIDEO Danko a Matovič v súboji, padli slová ako špinavec a buzerant

Igor Matovič a Andrej Danko počas slovnej prestrelky
Igor Matovič a Andrej Danko počas slovnej prestrelky
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
13.09.2019 08:05

BRATISLAVA - Klamár, špinavec, buzerant, chorý na hlavu. Aj takéto slová zneli vo štvrtok v pléne Národnej rady SR. Adresoval ich predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi.


Hádka sa spustila po tom, ako Matovič doniesol Dankovi jednosmernú letenku do Grécka. Reagoval tým na Dankove vyjadrenia, že sa Slovensko môže viac zadlžovať.

"Slovensko by sa nemalo báť požičať si niekoľko miliárd na kapitálovom trhu a rozbehnúť konečne dostavbu diaľnic a nemocníc," povedal Danko v rádiu Expres.

Dlhová brzda je podľa Danka blbosť: OĽaNO mu za tieto slová kúpilo letenku do Grécka

Pri rozhovore v pléne povedal Matovič Dankovi, aby nerozprával "také debiliny". Danko dal Matovičovi letenku späť a začala sa slovná prestrelka. "Si falošný, špinavec, buzerant. Ty mne nebudeš hovoriť, že som hajzel. Ja nemám papier na hlavu ako ty," kričal Danko na Matoviča. "Ty si predseda národnej rady? Predseda národnej rady povie v pléne poslancovi, že ty si buzerant?" oboril sa na neho Matovič.

O prestrelke medzi prvými informoval člen Ústavnoprávneho výboru za SaS Ondrej Dostál.

Politická kultúra na úplnom
Zdroj: Facebook/Ondrej Dostál

Hádka sa začala hneď po tom, ako Matovič Dankovi odovzdal spomínanú letenku. Matovič na sociálnej sieti uviedol, že to spravil ako reakciu na jeho slová o dlhovej brzde, ktoré hovoril v rozhlase.

Politická kultúra na úplnom
Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Danko sa ospravedlnil za prehnanú reakciu na Matoviča

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) uznal, že jeho reakcia na lídra OĽaNO Igora Matoviča v pléne nebola vhodná, a ospravedlňuje sa. Podľa slov jeho hovorcu Tomáša Kostelníka sa Danko po opakovanej provokácii zo strany Matoviča neudržal a reagoval tak, ako reagoval. Matovič povedal, že neuvažuje nad podaním podnetu Mandátovému a imunitnému výboru NR SR pre Dankove vyjadrenia.

Politická kultúra na úplnom
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

"Aj Andrej Danko je len človek. Ospravedlňuje sa za prehnanú reakciu, no po tom, ako ho pán Matovič dennodenne uráža a provokuje, čoho dôkazom je aj Matovičov včerajší vstup do tlačovej konferencie predsedu NR SR, kde hanlivým gestom narušil tlačovku, a takisto aj dnešná provokácia za asistencie pána Marosza, ktorý si celý incident nahrával, sa jednoducho pán Danko neudržal a reagoval tak, ako reagoval," uviedol Kostelník s tým, že Danko nechcel uraziť nikoho iného ako Matoviča.

Politická kultúra na úplnom
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

V prípade podobných urážok v pléne sa môže podnetom zaoberať Mandátový a imunitný výbor NR SR. Návrh na začatie disciplinárneho konania môže podať v zmysle rokovacieho poriadku "orgán NR alebo poslanec, ktorý sa cíti urazený výrokom, ktorý predniesol poslanec pri výkone svojej funkcie v NR alebo v jej orgáne". Národná rada môže poslancovi uložiť aj pokutu za urážku iného poslanca až do výšky 1000 eur.


Galéria

Igor Matovič a Andrej

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: TASR/Jakub Kotian

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články