Prezidentka Čaputová negarantuje, že automaticky vymenuje zvoleného kandidáta na šéfa NS | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Prezidentka Čaputová negarantuje, že automaticky vymenuje zvoleného kandidáta na šéfa NS

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
02.09.2019 17:15

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová negarantuje, že by automaticky vymenovala zvoleného kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR. Uviedla to v pondelkovej relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo.


"Nebudem vymenovávať osoby, ktoré by mali sporný, či už profesijný, alebo osobnostný príbeh. To znamená, ktoré by v danej dobe neprispeli k dôveryhodnosti justície," doplnila prezidentka. Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR bude 9. septembra na mimoriadnom zasadnutí Súdnej rady. Na post kandidujú štyria sudcovia - Jana Bajánková, Štefan Harabin, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová. 


Čítajte aj: Gál o voľbe predsedu Najvyššieho súdu SR: Harabina si na čele predstaviť nevie


Bajánkovú navrhlo do funkcie 15 sudcov NS SR, sudcovská rada Krajského súdu v Banskej Bystrici, Trenčíne a Nitre, plénum sudcov Okresného súdu Piešťany a jedna členka Súdnej rady. Harabina navrhla sudkyňa NS SR. Bývalú predsedníčku Ústavného súdu SR Ivettu Macejkovú navrhlo 26 sudcov NS SR a Soňa Mesiarkinová kandiduje na návrh jedného člena Súdnej rady.

Štefan Harabin
Zdroj: SITA/Jana Birošová

Súdna rada o kandidátoch rozhodne v tajnej voľbe. Kandidát, ktorého rada predloží prezidentke na vymenovanie, potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých členov Súdnej rady.


Galéria

Zuzana Čaputová Štefan Harabin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články