°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

PRÁVE TERAZ Harabin sťahuje svoju kandidatúru na predsedu Najvyššieho súdu

Štefan Harabin
Štefan Harabin
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
05.09.2019 12:57

BRATISLAVA - Sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin sťahuje svoju kandidatúru na post predsedu NS. Na štvrtkovej tlačovej konferencii narážal na vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá negarantovala, že automaticky vymenuje zvoleného kandidáta na šéfa NS.


"Okrem skrytých zákulisných intríg, ktoré ako vždy nekalým spôsobom rozhodujú o tom, kto bude úspešný a kto nie, je tu aj priamy a viditeľný dôkaz. Čaputová bez štipky hanby vyhlásila, že ak jej právoplatne zvolený predseda Najvyššieho súdu nebude po vôli, odmietne ho vymenovať," povedal Harabin s tým, že prezidentka je príkladom toho, ako sa "vrcholná politická kasta snaží ukradnúť vlasť a zobrať si ju celú pre seba".

PRÁVE TERAZ Harabin sťahuje
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Harabin doplnil, že tejto "politickej kaste" nejde o ľudí, spravodlivosť a zákon, teda o to, čomu má slúžiť NS. "Ide im vždy len a len o seba a ich vlastné privilégiá. Predseda Najvyššieho súdu zvolený za týchto podmienok bude slúžiť iba vrcholnej privilegovanej kaste a jej bohatým sponzorom," povedal Harabin s tým, že sa na tom nechce a nebude zúčastňovať, a preto sťahuje svoju kandidatúru.

Automatické vymenovanie Čaputová nepripúšťa

Prezidentka tento týždeň v Rádiu Expres vyhlásila, že negarantuje, že by automaticky vymenovala zvoleného kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR. "Nebudem vymenovávať osoby, ktoré by mali sporný či už profesijný, alebo osobnostný príbeh. To znamená, ktoré by v danom čase neprispeli k dôveryhodnosti justície," uviedla.

PRÁVE TERAZ Harabin sťahuje
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Harabin zároveň vyhlásil, že po voľbe predsedu NS oznámi konkrétne kroky, ako podľa jeho slov nastoliť poriadok a zaručiť, aby v krajine platila spravodlivosť pre každého. "Viem, čo treba urobiť, a viem, ako to treba urobiť, a nebojím sa to urobiť," uviedol s tým, že sa nebude nestranne a nečinne z ústrania pozerať na dianie v krajine.

PRÁVE TERAZ Harabin sťahuje
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Hovorca prezidentky Martin Strižinec vo štvrtok povedal, že jej vyjadrenia platia. Doplnil, že Čaputová nebude nateraz komentovať Harabinovo rozhodnutie. Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR bude 9. septembra na mimoriadnom zasadnutí Súdnej rady. Na post kandidujú Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová. Súdna rada o kandidátoch rozhodne v tajnej voľbe. Kandidát, ktorého rada predloží prezidentke na vymenovanie, potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých členov Súdnej rady.

Inštitút rozhodnutie víta

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) víta rozhodnutie Štefana Harabina nekandidovať na post predsedu Najvyššieho súdu SR. Ako ďalej informoval riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher, organizácia zároveň ruší plánovanú demonštráciu, ktorá sa mala konať počas voľby predsedu Najvyššieho súdu SR v pondelok 9. septembra pred budovou, kde sídli súdna rada v centre Bratislavy. „Je to dobrá správa pre slovenskú justíciu a všetkých občanov, ktorí chcú spravodlivé Slovensko. Štefan Harabin svojimi činmi a vyjadreniami mimo akúkoľvek pochybnosť dokázal, že by nemal zastávať žiaden dôležitý post v justícii,“ vyhlásila programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská.

Inštitút ľudských práv podal prednedávnom na Štefana Harabina trestné oznámenie za medializované výroky, v ktorých ich nazval „Soroš-Jugend“ po tom, čo vyhral v ankete o anti-cenu Homofób roka. Ako uviedol Weisenbacher, podanie už postúpila Okresná prokuratúra Bratislava I Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru Bratislava I.


Galéria

Štefan Harabin

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články