Streda, 7. december 2022. Meniny má Ambróz, zajtra Marína.

Čaputovú Kočnerove SMS znepokojili: Kaliňák prepojenie odmieta, vytiahol Sulíkove raňajky

Zuzana ČaputováGaléria fotiek (3)
Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA - Stav, že postupy a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňovali osoby, ktoré na to nemali ústavné ani zákonné oprávnenie, nie je zlúčiteľný s princípmi právneho štátu. Vyplýva to zo stanoviska prezidentky Zuzany Čaputovej k zverejnenej komunikácii Mariana Kočnera a policajnej analýze, ktoré poskytol jej hovorca Martin Strižinec.


Včera bol medializovaný prepis komunikácie medzi Mariánom Kočnerom, Štefanom Ághom a Norbertom Bödörom. Viacerí politici k tomu poskytli vyjadrenia. Reakcie koaličných strán sa líšili. Premiréra Petra Pellegriniho tieto informácie vážne znepokojili. Robert Fico hovoril o tom, že sa len prekrýva kauza Michala Trubana, podľa Bugára ide o vážne čítanie a Andrej Danko si myslí, že sa to nemá komentovať. Prezidentka Čaputová vníma tieto informácie so znepokojením. 


Strany reagujú na Kočnerove SMS, VIDEO Fico hovorí o krytí, Bugár a Pellegrini sa zhodli: Padni, komu padni


Čaputová je znepokojená

Čaputová očakáva, že sa príslušné orgány budú medializovanými podozreniami dôkladne zaoberať. „Prezidentka so znepokojením vníma medializované informácie, že postupy a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňovali osoby, ktoré na to nemali ústavné a ani zákonné oprávnenie. Takýto stav nie je zlučiteľný s princípmi právneho štátu. Prezidentka preto očakáva, že sa príslušné orgány budú medializovanými podozreniami dôkladne zaoberať,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že rýchle, objektívne a detailné vyšetrenie celého prípadu sa pre políciu a prokuratúru musí stať najvyššou prioritou. Podľa Čaputovej sú zodpovední činitelia a funkcionári povinní postupovať tak, aby im verejnosť mohla plne dôverovať.

Čaputovú Kočnerove SMS znepokojili:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Kaliňák prepojenie medzi Kočnerom a Smerom odmieta

Vo večerných hodinách sa ku komunikáciám vyjadril aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Prepojenia medzi Smerom a Kočnerom odmietol. „Ak by M. Kočner ovládal políciu, nemohol by byť obvinený z viacerých závažných trestných činov rok pred vraždou novinára a za bývalého vedenia polície. To je jasný dôkaz, že na rozdiel od opozície sme s ním nechodili na raňajky rozoberať voľbu generálneho prokurátora, ani spolu nepodnikali,“ uviedol na sociálnej sieti. 

Robert Kaliňák
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Denník N zverejnil časti komunikácie medzi obžalovaným Marianom Kočnerom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom, ktoré sú súčasťou policajných spisov. Polícia vo vzťahu ku komunikácii podľa denníka konštatuje, že obžalovaný sa „výraznou mierou snažil o trestné stíhanie a diskreditáciu najmä Daniela Lipšica (prezývaného v komunikácii Lipstein alebo Gambino), Igora Matoviča, Borisa Kollára (vlekár) a Andreja Kisku. Podľa denníka napríklad v súvislosti s Lipšicom napísal v roku 2018: „Toho Lipsteina musíme tento rok dotiahnuť.“ V súvislosti s Kollárom zase, že „vlekár nemôže ísť do ďalších volieb“. Podľa polície tiež Marian Kočner konal spoločne s Bödörom v prospech politickej strany Smer a bol ochotný vždy pomáhať Robertovi Ficovi.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články