Saková chce, aby nového policajného prezidenta vymenovali do leta tohto roka: Štyria kandidáti | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

Saková chce, aby nového policajného prezidenta vymenovali do leta tohto roka: Štyria kandidáti

Denisa Saková
Denisa Saková
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
13.03.2019 15:15

BRATISLAVA - Kritériá na post policajného prezidenta spĺňajú štyria zo šiestich prihlásených uchádzačov, medzi nimi aj súčasný policajný prezident Milan Lučanský. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková po stredajšom rokovaní vlády. O post šéfa inšpekcie sa zaujímalo päť kandidátov, zákonom stanovené kritériá spĺňajú štyria.


"Nebudem zatiaľ špecifikovať svoje preferencie," povedala ministerka s tým, že chce dať všetkým kandidátom rovnakú možnosť presvedčiť výberovú komisiu. Okrem súčasného policajného prezidenta Milana Lučanského sa o funkciu šéfa polície vo výberovom konaní uchádzajú aj policajt z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiari nad Hronom Slavomír Vodnák, policajný pridelenec v Prahe Ivan Ševčík a riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Ivan Piliar.

Ako ďalej informoval tlačový odbor rezortu vnútra, o kreslo šéfa Úradu inšpekčnej služby sa uchádzajú súčasný riaditeľ úradu Adrián Szabó, jeho zástupca Robert Zaplatílek, ďalej Igor Tomáš z Prezídia Policajného zboru a tiež súčasný viceprezident polície Martin Krčmárik. "Odbornosť, skúsenosti a bezúhonnosť štyroch uchádzačov o kreslo policajného prezidenta a rovnako štyroch uchádzačov o post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby budú v dohľadnom čase posudzovať komisie vytvorené zo zástupcov polície, inšpekcie, Generálnej prokuratúry SR, odborárov, Akadémie Policajného zboru a ministerstiev vnútra, spravodlivosti a financií," informovalo ministerstvo.

Milan Lučanský.
Milan Lučanský
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Kritériá na pozíciu riaditeľa inšpekčnej služby splnili Igor Tomáš, Martin Krčmárik, Róbert Zaplatílek a Adrián Szabó. Saková by chcela, aby sa nový policajný prezident a šéf inšpekcie vymenovali do leta tohto roka.

Lučanský opäť zabojuje o post policajného prezidenta: Potvrdil to po zvážení pre a proti

Na otázky, či budú hľadať zhodu mien aj v koalícii, odpovedala, že poslancov môžu kandidáti presvedčiť na verejnom hearingu v parlamentom výbore pre obranu a bezpečnosť.

Saková by chcela, aby nového policajného prezidenta a šéfa inšpekcie vymenovali do leta tohto roka.
Denisa Saková
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Výberové konanie na post policajného prezidenta a riaditeľa inšpekcie vyhlásil rezort vnútra 5. februára. Prihlásiť sa mohli do piatka (8. 3.). Voľba bude prebiehať s novými pravidlami. Novela zákona o Policajnom zbore podľa slov šéfky rezortu zavádza väčšiu transparentnosť do výberu.


Galéria

Denisa Saková Milan Lučanský. Saková by chcela, aby

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články