Čaputová sa rozhodla, dohoda s Mistríkom zatiaľ neprichádza do úvahy: Ľudia mi dali jasnú odpoveď | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Čaputová sa rozhodla, dohoda s Mistríkom zatiaľ neprichádza do úvahy: Ľudia mi dali jasnú odpoveď

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Diana Černáková
13.02.2019 10:00

BRATISLAVA - Včerajší volebný prieskum prispel k tomu, že sa prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová rozhodla pre ďalší strategický krok. S vedomím, že sa hlasovacie lístky budú tlačiť už tento piatok, sa rozhodla vyjadriť k dohode s Robertom Mistríkom, podľa ktorej by sa mal jeden z nich vzdať. Danú tému však považuje v tejto chvíli za neaktuálnu.


Čaputová nateraz považuje za zodpovedné, aby zotrvala v kampani a pokračovala ďalej v súťaži. Vyhlásila to na stredajšej tlačovej konferencii a poukázala na výsledky prieskumu verejnej mienky agentúry AKO, podľa ktorého jej podpora rastie, kým Štefana Harabina nie. „Nateraz považujem za zodpovedné zotrvať v kampani a pokračovať ďalej. Ďalší vývoj budem starostlivo vyhodnocovať. Tému vzdania sa považujem za neaktuálnu,“ uviedla s tým, že na hlasovacích lístkoch napokon bude aj jej meno.

Odpoveď mi dali ľudia

Čaputová zopakovala, že jej podmienkou vzdania sa v prospech Roberta Mistríka bola hrozba, že sa do druhého kola prezidentských volieb dostanú dvaja kandidáti reprezentujúci iné hodnoty. „Ďakujem ľuďom, korí mi za posledné dni vyjadrili podporu. Som rada, že sa táto podpora prejavila aj v číslach agentúry AKO. Najlepšiu odpoveď na otázku, či sa vzdám, alebo zotrvám v kampani, dali ľudia,“ dodala.

Čaputová sa rozhodla, dohoda
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

„Pokračujme v kampani, robíme ju férovo, je založená na obsahu a téme, ktorá je dôležitá pre Slovensko. Dokázala som, že som relevantnou súperkou, s reálnou šancou uspieť,“ uviedla kandidátka na tlačovke s tým, že verí, že jej bude umožnené v kampani pokračovať. „Prieskumy ukazujú, že pán Harabin nerastie, ale naopak, črtá sa šanca, že si ľudia budú môcť vyberať z dvoch slušných kandidátov, reprezentujúcich demokratické hodnoty, ktorých môžu poslať do druhého kola. Preto nateraz nevidím dôvod na ďalšiu diskusiu o téme vzdávania sa,“ dodala.

Rozhodol včerajší prieskum

Ak by sa prezidentské voľby konali začiatkom februára, ľudia by najviac volili Maroša Šefčoviča (18,2 percenta). Na druhom mieste by skončil Robert Mistrík s 15,8 percenta a trojicu uzatvára Zuzana Čaputová so 14,7 percenta. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila agentúra AKO 8. až 12. februára. 

Čaputová sa rozhodla, dohoda
Zdroj: AKO, s. r. o.

Štefan Harabin by získal 12,8 percenta, Milan Krajniak 7,8 percenta, Béla Bugár 7,4 percenta a Marian Kotleba 6,9 percenta hlasov. Nasleduje František Mikloško, ktorému by odovzdalo hlas 5,5 percenta respondentov. Eduard Chmelár v prieskume získal päť percent.

Menej ako dve percentá majú kandidáti Martin Daňo (1,7 percenta), József Menyhárt (1,5 percenta) a Róbert Švec (1,1 percenta). Menej ako percento respondentov by svoj hlas odovzdalo Jurajovi Zábojníkovi (0,7 percenta), Ivanovi Zuzulovi (0,7 percenta) a Bohumily Tauchmannovej (0,2 percenta.)


Galéria

Zuzana Čaputová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články