Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

VIDEO Hrnko chce pritvrdiť: Poslanci výborov by mali mať povinnú bezpečnostnú previerku

Anton Hrnko
Anton Hrnko
Zdroj: SITA/Diana Černáková
17.08.2018 12:05

BRATISLAVA - Poslanci v parlamentných výboroch, ktoré rokujú aj o utajovaných skutočnostiach, by mali mať povinne previerku Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) aspoň na stupeň tajné. Uviedol to predseda brannobezpečnostného výboru a podpredseda SNS Anton Hrnko na tlačovej konferencii v centrále SNS v Bratislave.


"Poslanci v týchto výboroch by mali mať previerku NBÚ. A ak nebudú postupovať podľa zákona, mali by prísť o previerky aj o členstvo v danom výbore. Nie je možné, aby sa utajované skutočnosti ich ústami dostávali na verejnosť," vyhlásil Hrnko. Podotkol, že v súčasnosti má aktívnu previerku v rámci brannobezpečnostného výboru iba on.

Je presvedčený, že ak chce Slovensko posilniť svoj právny charakter, treba urobiť niečo pre to, aby sa s utajovanými skutočnosťami mohli oboznamovať len osoby, ktoré spĺňajú kritériá. Zmeny chce Hrnko presadiť aj na základe udalostí z posledných týždňov. Podľa jeho slov opozícia neraz informovala verejnosť o utajovaných skutočnostiach. 

Zmeny by sa mali podľa Hrnka týkať členov vo výboroch pre obranu a bezpečnosť a tiež v kontrolných výboroch na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva. Mohli by prísť v priebehu niekoľkých týždňov, Hrnko spomína jeseň.

Grendel hovorí o Hrnku múdrosti

"Kedysi politici dostávali za svoje hlúpe výroky ocenenie Zrnko múdrosti. Dnes by si také ocenenie zaslúžil Anton Hrnko z SNS. Podľa neho by mali mať poslanci branno-bezpečnostného výboru bezpečnostné previerky, lebo vraj z výboru prezrádzajú utajované skutočnosti. Svoje tvrdenie okrem iného podložil týmto argumentom: "Ďalšia vec, ktorá sa stala v mojom výbore: keď sme sa dohodli, že ten výbor bude utajený, zostal tam pán poslanec Grendel, ktorý napriek mojej výzve, aby odovzdali poslanci elektronické zariadenia do úschovy, nielen, že si ponechal počítač, ale ešte, až kým som ho nevykázal, o priebehu tohto výboru informoval na svojom FB."

Pán Hrnko klame. Či vedome, alebo omylom, ale klame. Na utajenom výbore ku kauze únos, o ktorom dnes hovoril, ale ani na žiadnom inom výbore, som nemal so sebou počítač, nikto ma nevykázal a o ničom som neinformoval na svojom FB počas rokovania výboru. Ak pán Hrnko dokáže zdôvodniť svoje nápady iba klamstvami, tak to svedčí o kvalite jeho nápadov.

Čo sa týka samotných previerok: ak niekto ohrozuje utajované skutočnosti v tejto krajine, tak sú to politici vládnej koalície a ich nominanti v polícii, na súdoch, prokuratúre či na daňových úradoch. Len zopár príkladov: 1. únik daňového tajomstva prezidenta Kisku 2. únik daňového tajomstva Igora Matoviča 3. únik videozáznamu z vyšetrovacieho spisu dopravnej nehody Daniela Lipšica.

Na základe týchto, ale aj ďalších príkladov, nemám absolútne žiadnu dôveru, že tento štát dokáže uchrániť utajované skutočnosti, akými sú napríklad aj informácie v bezpečnostných previerkach. Preto dnešné vyjadrenia pána Hrnka beriem len ako zrnká múdrostí, ktoré moju podporu za tejto vlády určite nezískajú."


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články