Kiskov prejav v parlamente rozhneval Smer! Pellegrini a Fico vracajú úder, drsná výzva: Mal sa vzdať | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Kiskov prejav v parlamente rozhneval Smer! Pellegrini a Fico vracajú úder, drsná výzva: Mal sa vzdať

Prezident Andrej Kiska v parlamente so správou o stave republiky.
Prezident Andrej Kiska v parlamente so správou o stave republiky.
Zdroj: TASR - Martin Baumann
13.06.2018 17:00

BRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska viac nie je nadstraníckou hlavou štátu, ale po prednesení správy o stave republiky v ňom vidieť budúceho opozičného politika. Novinárom to v reakcii povedal premiér Peter Pellegrini s tým, že je z prejavu Kisku sklamaný. V oficiálnom stanovisku za stranu Smer vyjadril sklamanie aj predseda strany Robert Fico a opäť označil prezidenta za daňového podvodníka.


"Očakával som, že pravdivo posúdi stav našej krajiny, ale videl som prezidenta, ktorý o Slovensku nepovedal nič pozitívne. Nedotkol sa nášho dobrého hospodárskeho vývoja, v oblasti nezamestnanosti, nedotkol sa zvyšovania miezd a kvality života. Urobil len znôžku kritiky," povedal Pellegrini s tým, že Kiska zároveň žiadal občanov, aby boli na krajinu hrdí.

Podľa Pellegriniho prezident hovoril veľa o právnom štáte a apeloval na morálne autority a o návrate dôvery občanov v inštitúcie. "Preto by som bol veľmi rád, keby sa chlapsky postavil k podozreniam, ktoré súvisia práve s jeho osobou a ktoré hovoria o tom, že pravdepodobne prekročil limit pri výdavkoch na volebnú kampaň. Dodnes mlčí," odkázal predseda vlády.

Pripustil, že sa robia aj chyby, "ale veľa ľudí tu odviedlo výbornú prácu, o ktorú zrejme Kiska nemá záujem". "Som priaznivec konštruktívnej kritiky, ale aj priaznivec spravodlivosti. Keď niečo kritizujem, na druhej stane vyzdvihujem veci, ktoré sa podarilo splniť," dodal Pellegrini.

Fico sa obul do Kisku

V mene strany Smer-SD odprezentoval Robert Fico stanovisko ku Kiskovmu prejavu v parlamente. „V roku 2014, keď boli voľby prezidentské som povedal, že pán prezident bude opozičný politik. Dnes môžem oprávnene skonštatovať, že jeho vystúpenie bolo ako vystúpenie opozičného politika. Žiadna vízia len kritika. Zrazu je Slovensko preňho krajina, ktorá nemá žiadnu budúcnosť,“ povedal Fico.

Kiskov prejav v parlamente
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

„Ak niekto hovorí o právnom štáte alebo dôvere ľudí v štát, súdy a prokuratúru, tak sa musí vysporiadať aj s vážnymi podozreniami na jeho meno,“ povedal Fico a apeloval tým podozrenia z daňových podvodov, ktorým Kiska čelí. „Mal povedať niečo o tom, ako pripravil ľudí v Kysuckom novom meste o bývanie, o financovaní prezidentskej kampane, o prekročení DPH, o úžerníckych metódach v jeho firme a ďalších a ďalších podozreniach, ktoré ho neoprávňujú hovoriť o slušnom Slovensku,“ uviedol predseda Smeru.

Strana je z Kiskovho prejavu sklamaná

„V strane Smer sme sklamaní z jeho prejavu. Bol to prejav človeka, ktorý zneužíva post prezidenta, ktorý je nadstranícky,“ povedal Fico. „Chceme navrhnúť, aby každý, kto bude kandidovať na prezidenta, aby sa neopakovala situácia, že za prezidenta je zvolený človek, ktorý je podozrivý z daňových a iných podvodov, aby sme zbavili každého, kto chce kandidovať, obchodného tajomstva,“ dodal na záver oficiálneho stanoviska Fico s tým, že pravdepodobne prídu s iniciatívou v parlamente.

Kiskov prejav v parlamente
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Počas prejavu sedel Fico vo svojej kancelárii. „Chcel som si vypočuť prejav v televízii, kde je to objektívnejšie, nepovažujem to za neúctu,“ odpovedal na otázku, či nie je z jeho strany prejavom neúcty, keď v čase prejavu nebol v sále parlamentu. Podľa neho Slovensko vôbec nie je také, ako ho opísal Kiska. „Pán prezident prečítal len to, čo mu napíše a nedá do prejavu svoje myšlienky. Pán Kiska pre mňa nie je žiadny súper,“ dodal. Fico zároveň označil úvahý o tom, že by mohol byť Peter Pellegrini kandidátom Smeru na prezidenta za „hlúposti“.

Odozva z ministerstva

Právny poriadok neumožňuje Ministerstvu vnútra (MV) SR zverejniť hodnotenie priebehu vyšetrovania trestného činu. Okrem toho ho rezort ani nemá k dispozícii. V reakcii na výzvu prezidenta SR Andreja Kisku, aby vedenie rezortu vo vhodnej forme zverejnilo hodnotenie priebehu vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej to uviedol tlačový odbor MV.

"Informácie o priebehu vyšetrovania poskytujú orgány činné v trestnom konaní a v tragickom prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej informuje prokuratúra," píše MV vo svojom stanovisku. Na margo pochybností o postupe polície a jej vedenia pri vyšetrovaní hovorí, že MV neprináleží označiť konkrétny vyšetrovací úkon policajného vyšetrovateľa alebo prokurátora za amatérsky, pretože by išlo iba o názor bez dostatočných informácií.

Rezort tiež pripomenul, že polícia priznala niektoré nedostatky vo vyšetrovaní vraždy, ale podľa jej vyjadrení ich okamžite riešila a prijala opatrenia, aby sa v budúcnosti už neopakovali. Nedostatkami, ktoré vznikli pri vyšetrovaní spomínanej vraždy novinára, sa tiež zaoberajú nadriadení.

Podľa prezident Kisku má zverejnenie hodnotenia priebehu vyšetrovania odpovedať na pochybnosti o postupe polície a jej vedenia. Apel predniesol na pôde NR SR, kde pred poslancami referoval o stave republiky. Kiska pevne dúfa, že pochybnosti sú prevažne nedorozumeniami, nie prejavmi zbabraného vyšetrovania zločinu, ktorý otriasol spoločnosťou a vyvolal vážnu politickú krízu.

Opozícia prejav chváli

Opozícia je spokojná so správou o stave republiky, ktorú predniesol poslancom NR SR prezident SR Andrej Kiska. Hlava štátu bola podľa opozície kritická, ale hovorila pravdu. V Kiskovom prejave opoziční poslanci nevideli jeho budúce politické ambície. „Bol to dosť obsažný prejav. Z toho, čo Slovensko trápi, asi na nič nezabudol. Takto si predstavujem správu o stave republiky. Prezident by mal takto sumarizovať, čo krajinu trápi, pripomenúť a prehovoriť do duše poslancom. To presne prezident urobil, ja som spokojný,“ povedal líder OĽaNO Igor Matovič.

Jeho kolegyňa Veronika Remišová oceňuje, že prezident vrátil pozornosť spoločnosti na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá v tomto momente stále nie je vyriešená. "Na druhej strane nesúhlasím s pánom prezidentom s tým, že táto situácia je nejakým generačným zlyhaním. V každej generácii sa nájdu hrdinovia a v každej generácii sa nájdu aj nečestní politici a gauneri," doplnila.

Bolo to silné a emotívne

Podpredseda SaS Ľubomír Galko hodnotí Kiskov prejav lepšie ako ten minuloročný. „Bol primeraný vážnosti situácie na Slovensku. Som rád, že veľmi explicitne pomenoval, že polícia má veľmi zlé meno aj kto je vinníkom. Myslím si, že bolo správne, že nechodil okolo horúcej kaše a povedal, čo bolo treba,“ uviedol Galko. Prezident si podľa neho nerobil PR pre svoju politickú budúcnosť. „Nič také som tam nevidel, ja ten prejav hodnotím pozitívne,“ doplnil.

Kiskov prejav v parlamente
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Pre jeho stranícku kolegyňu Janu Kiššovú bol prejav veľmi silný a emotívny. "Hovoril mi v mnohom z duše. Myslím si, že bol veľmi kritický. Vnímam problémy, ktorými Slovensko prechádza, veľmi podobne. Či už to bola reakcia na vývoj vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, alebo to bolo vedenie politiky súčasnej vlády. Myslím si, že to bol veľmi stručný, ale aj hutný exkurz do aktuálnych problémov, ktoré Slovensko dnes má," uviedla podpredsedníčka SaS.

Vyjadril sa aj Beblavý

Aj nezaradeného poslanca a šéfa mimoparlamentnej strany Spolu Miroslava Beblavého potešilo, že prezident, napriek tomu, že ohlásil politickú budúcnosť, hovoril pravdu bez ohľadu na to, či je populárna, alebo nie. "Najdôležitejšia časť bola tá, kde pomenoval zlyhania právneho štátu a dôvery ľudí v štát. Jeho slová boli pomerne tvrdé, ale pravdivé, potvrdzuje sa, že Slovensko potrebuje zásadnú rekonštrukciu štátu,“ povedal Beblavý.

Kiskov prejav v parlamente
Zdroj: TASR - Martin Baumann

"Zhodnotil to celkom dobre," skonštatoval predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Prezidentov prejav považuje za vyvážený, ale má výhrady. "Prekáža mi, že nespomenul obyčajných ľudí. Ale pomenoval správne veci v pôdohospodárstve a vyzdvihol Čižnára. V tomto súhlasím," doplnil Kollár.

Bolo to o vláde, nie o štáte, tvrdí Bugár

Referát prezidenta Andreja Kisku na pôde Národnej rady SR bol prejavom hodnotiacim činnosť vlády a nie stav republiky. Myslí si to predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár. "Netreba vidieť len problémy, ale aj úspechy. Určite vo svojom prejave mal aj pozitívne veci, hovoril o chýbajúcej poctivej diskusii, čo tvrdím tiež," podotkol Bugár.

Aj on, podobne ako premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), tvrdí, že v Kiskovej správe zanikli pozitívne pasáže. "Mohol hovoriť aj o úspechoch. Dokonca povedal, že namiesto plnenia vládneho programu sú tu nejaké sociálne balíčky. To nie je pravdivý výrok. Vládny program plníme," dodal Bugár. Na rozdiel od Pellegriniho si však nemyslí, že Kiska si prejavom chystal pôdu pre budúce pôsobenie v politike.

Je dôležité kritiku aj prijať, myslí si Danko

Dôležité je kritiku prijať, v politike totiž nemožno brať veci osobne. Novinárom to v reakcii na správu o stave republiky, ktorú predniesol prezident SR Andrej Kiska, povedal šéf parlamentu a líder SNS Andrej Danko. "Z niektorých vecí sa dá poučiť, niektoré sa dajú opraviť, a niektoré sú v realite iné. Ale myslím, že sme tento prejav zvládli a verím, že z toho, čo sa poučiť dá, sa poučíme," poznamenal.

Danko odmietol Kiskov prejav kritizovať tak, ako to urobili napríklad predstavitelia Smeru-SD. "Ak nebudeme problémy riešiť a hľadať kompromisy, je to cesta do pekla. Ja sa budem v politike snažiť hľadať konštruktívne riešenia. Ak si niekto myslí, že zosmiešňovanie a hľadanie senzácií je cesta, ja hovorím, že to nie je cesta pre Slovensko," dodal.

Podľa Martina Fedora bol prejav potrebný

Poslanec Martin Fedor (Most-Híd) označil prejav prezidenta Andreja Kisku v NR SR o stave SR ako potrebný pre spoločnosť. Ako uviedol, sám tiež dlhodobo hovorí o nevyhnutných systémových zmenách v polícii a čaká na návrhy vlády. "Je to potrebné, aby nedôvera ďalej nerozkladala spoločnosť," povedal Fedor.

Zároveň očakával, že prezident bude hovoriť o európskej a zahraničnej politike, keďže v tej panuje v našej spoločnosti tiež zmätok v mysliach ľudí aj politikov, či už koaličných alebo opozičných. "Tu by zásadné vyjadrenia prezidenta boli namieste. Napriek tomu si myslím, že pán prezident predstavuje nádej pre nemálo ľudí, ktorí na Slovensku očakávajú racionálnu, normálnu a slušnú politiku," dodal Fedor.

Maďarič odmieta negativitu

Exminister kultúry a poslanec za Smer-SD Marek Maďarič vníma správu o stave republiky tak, že ju prezident Kiska podal z negatívneho pohľadu a pripomenul to podstatné, čo sa na Slovensku udialo. "S viacerými charakteristikami súhlasím. Na druhej strane sa mi zdalo, že správa bola neúplná, že nežijeme len v tak negatívnom svete. Ale je to právo pána prezidenta," vyhlásil Maďarič. Prečo počas vystúpenia Kisku nesedel v pléne predseda Smeru-SD poslanec Robert Fico a Robert Kaliňák, ako aj ďalší poslanci za Smer-SD, to Maďarič nevie. Na otázku, či poslanecký klub Smer-SD dostal pokyn, aby sa v pléne počas vystúpenia prezidenta nezúčastnil, Maďarič odpovedal, že o žiadnom pokyne nevie.

Národniari požadovali sebareflexiu

Poslancovi Antonovi Hrnkovi (SNS) chýbala v prejave hlavy štátu sebareflexia. "Keď chce niekto kritizovať, musí mať aj právo na kritiku. V tej podobe ako ju predniesol, myslím si, že to boli len slová, slová, slová, nič len slová," odvetil na otázku, či prezident nemá právo na kritiku.

Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku prezident poukázal aj na zanedbané zdravotníctvo či školstvo. "Ale nenaznačil východiská. Nezmienil sa o tom, že potrebujeme pridať peniaze do zdravotníctva, ak ho chceme zlepšiť a zobrať ich inde. Ak chceme zlepšovať spoločenské prostredie, tak treba naznačiť východisko, ktoré ak prezident má, nech ho prinesie," povedal Paška s tým, že Kiska sa viac venoval kritike a menej sa pozeral na vlastné pôsobenie z minulosti.


Galéria

Prezident Andrej Kiska v Prezident Andrej Kiska v

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: TASR, SITA
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články