°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Procházka má jasnú víziu o parlamentných voľbách: Toto by mala byť hlavná téma!

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka
Zdroj: SITA
01.10.2015 18:33

PREŠOV – Hlavnou témou nadchádzajúcich parlamentných volieb na jar budúceho roka nemajú byť ľudia, ktorí pred zlou životnou úrovňou utekajú z rôznych krajín sveta, ale tí, ktorých zlá životná úroveň vyháňa zo Slovenska. Na tlačovej besede v Prešove to dnes uviedol predseda strany SIEŤ Radoslav Procházka.


„Hlavnou témou musí byť životná úroveň ľudí na Slovensku, z ktorých zle fungujúci štát robí ekonomických migrantov,” uviedol Procházka, podľa ktorého je dôležitou súčasťou tejto témy najmä rast životnej úrovne v regiónoch. Predovšetkým tých s vysokou mierou nezamestnanosti. Pomáhať hospodárskemu rozvoju regiónov by podľa Procházku mal systém tzv. regionálnych ekonomických zón a prenos časti výkonu štátnej správy do regiónov cez regionálne agendy a tímy z desiatich ministerstiev. Procházka vyhlásil, že nejde o sťahovanie úradov, ale dodanie regionálneho rozmeru tvorbe celoštátnej politiky. Spresnil, že má ísť o premiestnenie jedného zo štátnych tajomníkov priamo do regiónov. „Treba posadiť ľudí, ktorí rozhodujú o nejakom kúte Slovenska, priamo tam. Aby si to vyskúšali a nasali miestne pomery. To prirodzene zmení ich pohľad na naliehavosť riešenia problémov,” dodal.

Ako k systému regionálnych ekonomických zón doplnil expert strany SIEŤ na národné hospodárstvo Róbert Auxt, na rozdiel od súčasného vládneho návrhu, ktorý prešiel prvým čítaním v Národnej rade SR, presadzuje strana namiesto 11 vytypovaných okresov zvýšenie ich počtu až na 27. Ide o regióny, kde sa nezamestnanosť pohybuje okolo 15 percent. Týka sa to najmä regiónov východného a južného Slovenska, v ktorých by sa malo zaviesť rýchle odpisovanie fixných investícií, možnosť odpisu nákladov so spojením tvorby nových pracovných miest a nákladov na vedu a výskum. „Tieto odpisy budú až do dvojnásobnej výšky investície a závisieť budú od miery nezamestnanosti v danom okrese,” doplnil Auxt. Rozdielom oproti návrhu, ktorý je aktuálne v parlamente, je tiež zrušenie hranice 100-tisíc eur na získanie možnosti odpisov. Cieľom je tiež odbyrokratizovať podnikanie a zjednodušenie a zlacnenie desiatich najnákladnejších zákonov pre podnikateľov.

Vláda podľa predstaviteľov strany SIEŤ tiež ignoruje možnosť vytvárania stoviek pracovných miest v regiónoch formou administrácie národných projektov. Ide o kvalifikované pracovné miesta, ako sú projektový či finančný manažér, metodik, expert, lektor alebo špecialista. „Sú to pracovné pozície uzatvárané na dobu určitú, polovičný úväzok, alebo dohodu o vykonaní práce v trvaní od troch mesiacov do troch rokov, pričom následne sú v rámci národných projektov vyhlasované ďalšie výzvy, čiže pracovné pozície kontinuálne pokračujú a nevyžadujú si štátnu dotáciu,” uviedla vedúca pracovnej skupiny pre sociálny rozvoj a ochranu strany SIEŤ Alena Bašistová.  


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články