Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

Majú už 10 tisíc podpisov: SKOK zvažuje predložiť návrh na odluku cirkví od štátu

Daniel Krajcer
Daniel Krajcer
Zdroj: SITA
04.08.2015 14:04

BRATISLAVA - Zákon o odluke cirkví od štátu by sa mohol v slovenskom parlamente objaviť už v septembri. Jeho predloženie zvažuje poslanec Daniel Krajcer (SKOK!), ktorý odluku cirkví od štátu dlhodobo presadzuje. V januári ohlásil aj petičnú akciu, ktorá by túto myšlienku podporila. „Máme viac ako 10 000 podpisov a v ich zbieraní pokračujeme,“ povedal dnes Krajcer.


Krajcer viedol rokovania s cirkvami už ako minister kultúry a predložil návrh, podľa ktorého by mali byť slovenské cirkvi financované tzv. daňovou asignáciou. Občania by sa pri podávaní daňových priznaní rozhodli, či chcú časť svojej dane poslať cirkvám alebo radšej mimovládnym organizáciám.

„Odluka cirkví od štátu je jedinou nesplnenou požiadavkou novembra 1989. Celé roky sa jej však politici bránia – bez ohľadu na to, či sú z ľavice alebo z pravice. Roky som strávil diskusiami, v lete som absolvoval debatné turné po Slovensku, a cítim, že pohár trpezlivosti sa napĺňa. Politici z ostatných strán, ale i cirkvi samotné, o odluke síce hovoria, ale obávam sa, že túto tému chcú zasa raz zahrať do autu,“ vyhlásil Krajcer. 

Krajcer zákon predloží, hoci si je vedomý, že zrejme nebude schválený. „Žiaľ, vládna strana Smer má nepísanú dohodu s cirkvami, že odluku nepresadí, hoci sa k nej hlási. Ani ostatní politici z takzvanej pravice sa nemajú k reálnemu činu. Treba preto rozbúriť stojaté vody, a predložiť konkrétne riešenia, aby sa už nikto nemal na čo vyhovárať,“ dodal Krajcer.

Zákon o odluke cirkví od štátu je podľa Krajcera pripravený tak, aby nikoho nepoškodil. Zároveň bude prínosom i pre samotné cirkvi a veriacich, a umožní presunúť viac peňazí aj na aktivity mimovládnych organizácií a na obnovu kultúrneho dedičstva. Krajcer tvrdí, že návrhom vytvára priestor na diskusiu o modeli financovania cirkví.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články