Kaník chce opäť povýšiť 28. október na štátny sviatok | Topky.sk

Štvrtok, 24. január 2019. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Kaník chce opäť povýšiť 28. október na štátny sviatok

Ľudovít Kaník
Ľudovít Kaník
Zdroj: SITA
05.05.2014 12:26

BRATISLAVA - Opozičná SDKÚ-DS sa opäť pokúsi prekvalifikovať 28. október na štátny sviatok. V tento deň si pripomíname vznik Československej republiky. Ako dnes uviedol Ľudovít Kaník, je to aj deň úcty k dielu Milana Rastislava Štefánika, nakoľko vznik prvej ČSR bol jeho vrcholným politickým dielom. Zmenu chce Kaník dosiahnuť novelou zákona o štátnych sviatkoch, ktorú predloží na júnovú schôdzu NR SR.


Nový štátny sviatok má niesť názov Deň úcty k dielu M. R. Štefánika Deň vzniku prvej Československej republiky. "Bez Štefánika by Československo nevzniklo. Zároveň Československo otvorilo cestu k súčasnej slovenskej štátnosti. Bez toho, aby sa Slovensko dokázalo postaviť na vlastné nohy v rámci Československa, asi by dnes neexistovalo. Bol to dejinný zlom a Štefánik v ňom zohral obrovskú a nenahraditeľnú úlohu," zdôraznil poslanec, podľa ktorého je hanbou, že takýto veľký syn slovenského národa nemá svoj štátny sviatok.

Kaník uznáva, že SR má štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja priveľa, preto by ako kompenzáciu zrušil štátny sviatok pripadajúci na 1. september - Deň Ústavy SR. "Spomedzi štátnych sviatkov je asi najmenej podstatný, Štefánik si zasluhuje väčšiu vážnosť a úctu," dodal Kaník s tým, že sa pokúsi vyrokovať podporu pre svoj návrh aj vo vládnom Smere-SD. Keď to skúšal naposledy, neuspel. Jeho novelu s rovnakým znením parlament neschválil v decembri 2013.

Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek Smer-SD) vtedy uviedol, že Slovenská republika je krajinou, ktorá má v porovnaní s inými štátmi priveľa voľných dní. "Určite Deň Ústavy SR 1. september nechceme meniť za nič. Nemôžeme jedných uspokojovať na úkor druhých. Jedna skupina preferuje to, iná to. Niečo robiť na úkor niekoho by asi neurobilo dobre," povedal Jarjabek.

Všeobecne so sviatkami a dňami pracovného pokoja by podľa svojich slov manipuloval veľmi opatrne, lebo SR ich má až-až. "Deň vzniku prvej Československej republiky (28. 10.) je veľmi významným dňom, ja si ho vážim, bez neho by nebola samostatná Slovenská republika. Zoznam sviatkov by som však nemenil," povedal pred časom.

Okrem 1. septembra má Slovensko ešte štyri štátne sviatky, a to 1. január - Deň vzniku SR, 5. júl - sviatok sv. Cyrila a Metoda, 29. august - výročie SNP a 17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu. Okrem toho je desať dní pracovného pokoja a 16 pamätných dní, ktoré sú však pracovné.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články