Kisku volili pre nadstraníckosť, Fica pre skúsenosti | Topky.sk

Streda, 17. júl 2019. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Kisku volili pre nadstraníckosť, Fica pre skúsenosti

Andrej Kiska a Robert Fico
Andrej Kiska a Robert Fico
Zdroj: SITA
16.04.2014 16:02

BRATISLAVA - Na prezidentskom kandidátovi Andrejovi Kiskovi voliči najviac ocenili nadstraníckosť, jeho protikandidáta Roberta Fica volili pre jeho skúsenosti.


Vyplýva to z prieskumu nazvaného Prezidentské voľby 2014 očami verejnosti, ktorý dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predstavil Inštitút pre verejné otázky (IVO). Prieskum, na ktorom spolupracovala agentúra Focus, robili od 1. do 8. apríla na vzorke 1 056 respondentov.

Až 89 percent voličov Andreja Kisku oceňovalo jeho nadstraníckosť. Takisto ho 84 percent jeho voličov označuje za sympatickú osobnosť a 80 percent zdôrazňuje jeho charitatívne zásluhy. Voliči Roberta Fica chvália hlavne politické skúsenosti svojho kandidáta.

Za skúseného ho označilo 98 percent jeho voličov. 93 percent jeho voličov ho vidí ako štátnika schopného presadzovať záujmy Slovenska v zahraničí a 83 percent ho považuje za sympatickú osobnosť. V druhom kole prezidentských volieb medzi voličmi Roberta Fica dominovali voliči jeho strany Smer-SD. Tí tvorili 64 percent jeho voličov.

Andreja Kisku volili 3 percentá voličov Smeru. Medzi voličmi Kisku dominovali tí, ktorí by sa v prípade parlamentných volieb nevedeli rozhodnúť, koho voliť. Podľa prieskumu ich bolo 17 percent. 11 percent Kiskových voličov nechodí voliť v parlamentných voľbách.

48 percent jeho voličov tvorili voliči súčasných parlamentných opozičných strán. K úspechu Andreja Kisku vo voľbách podľa prieskumu prispelo aj to, že ho podporilo 60 percent voličov Milana Kňažka a 56 percent voličov Radoslava Procházku z prvého kola.

Podľa údajov zo Štatistického úradu SR analyzovalo IVO aj účasť v prezidentských voľbách. Tá sa v priebehu posledných troch prezidentských volieb v oboch kolách pohybovala medzi 43 až 50 percent. Výnimkou boli len prvé priame voľby prezidenta v roku 1999, kde sa na oboch kolách zúčastnilo 73, respektíve 75 percent voličov.

Medzi najčastejšie dôvody, prečo sa nezúčastňujú na voľbách, respondenti uviedli všeobecné sklamanie, nezáujem o voľby a politiku alebo nedostatok vhodných kandidátov.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články